Powstaniu sklepów socjalnych przyświecają takie idee, jak integracja społeczna, pomoc dla ludzi, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji bytowej. Oferta sklepu i kawiarni będzie skierowana do osób pozostających pod opieką Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

Ideą tego typu sklepu jest sprzedaż produktów pełnowartościowych, za to w bardzo przystępnych cenach, na poziomie poniżej 50 procent ich rynkowej wartości. Natomiast  kawiarnia socjalna ma pełnić funkcję integracyjną. Prowadzona tam będzie także pomoc psychologów, w planach jest prowadzenie warsztatów, spotkań.

Idea sklepów socjalnych pochodzi z Austrii, gdzie takich miejsc funkcjonuje dziś najwięcej.

Z ideą bydgoskiego sklepu socjalnego wystąpiła  Fundacja Wolne Miejsce. Sklep mieści się przy ul. Śniadeckich 63 (wejście także od ul. Dworcowej), natomiast w Toruniu sklep i kawiarnia ma swoją siedzibę w pasażu handlowym przy ul. Gagarina 152, czyli w miejscu dobrze skomunikowanym z resztą miasta. Ten sklep uruchamia Gmina Miasta Toruń.

Tego rodzaju sklepy czy kawiarnie pozwalają Ludziom z ograniczonymi dochodami nabyć pełnowartościowe towary za 50% ich wartości. Tego rodzaju działaie to tograniczanie marnotrawstwo żywności.

 

Magdalena Wróbel

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram