Obecnie przestępcy znaleźli kolejny sposób na oszustwa. W tym celu wykorzystują wizerunek Polskiej Grupy Energetycznej i podpisując się ich nazwą masowo wysyłają wiadomości SMS, informujące o uregulowaniu należności. To jest bardzo prosty sposób w jaki można stracić wszystkie nasze oszczędności z konta!!

 Pierwsza fala fałszywych SMS-ów pojawiła się w kwietniu tego roku. Przestępcy w wysłanych wiadomościach sugerują konieczność natychmiastowego uregulowania płatności. Link, który zawarty jest w SMS-ie prowadzi do fałszywej bramki pośrednika płatności. Podanie swoich danych na tej stronie, może skutkować utratą wszystkich naszych pieniędzy z konta bankowego w ciągu ułamka sekundy.

W ostatnim czasie, Klaudia otrzymała taką wiadomość i gdyby nie fakt, że nie korzysta i nigdy nie korzystała z usług PGE, prawdopodobnie zapłaciłaby za ten fałszywy rachunek.

„Dopiero CyberRescue uświadomiło mnie, że to popularne oszustwo, mające na celu kradzież pieniędzy” – tłumaczy kobieta.

Specjaliści z CyberRescue ostrzegają, że to BARDZO powtarzalny atak, zmusza do szybkiego podania swoich danych do konta bankowego tym samym zmuszając do zapłaty rachunku i umożliwiając kradzież naszych środków z konta. Jeżeli czegoś nie jesteśmy pewni, najlepiej jest zapytać kogoś o poradę, zadzwonić po informację do CyberRescue bądź sprawdzić to w Internecie. Ostrożności nigdy dosyć.

Jeżeli otrzymamy taką wiadomość, zawsze należy potwierdzić jej wiarygodność kontaktując się bezpośrednio z firmą od której dostaliśmy sms. Możemy np. zadzwonić na infolinię – tym przypadku  PGE i dowiedzieć się, czy faktycznie rozsyłali takie SMSy” – tłumaczy Dominika Kociołek z CyberRescue.

Niestety oszustwa będą powracać cały czas. W różnych formach i na różne sposoby. Problemem jest fakt, że dochodzi do coraz większej liczby wycieków danych osobowych w Internecie, co daje przestępcom nowe sposoby na wyłudzenia i oszustwa. Warto zapamiętać, że gdy otrzymujemy wiadomość, e-maila z linkiem nie klikajmy w niego odruchowo, czasami samo kliknięcie w dziwny link podany w mailu prowadzi do otworzenia drzwi dla wirusów i oszustów.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram