Wspólne chwile spędzone z dziećmi są bezcenne i warto ten czas pielęgnować. Mają one olbrzymie znaczenie w budowaniu trwałych relacji z pociechami i zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa.
Duńscy naukowcy w swoich badaniach wskazują, że ilość czasu poświęcanego na zabawę z najmłodszymi, czytaniu im lub pomaganiu w nauce pozytywnie wpływa nie tylko na szkolne wyniki, ale także na zachowanie dziecka i kształtowanie zdolności poznawczych. Wspólnie spędzone chwile mają także znaczenie dla rodziców, którzy wykazują podczas nich mniejszy smutek, stres i zmęczenie.

Pamiętajmy, że na rozwój dziecka ma wpływ nie tylko ilość poświęconego mu czasu, ale także jego jakość i oczywiście w dobie cyfryzacji możemy zająć uwagę pociech oferując im chwile spędzone przed ekranem telewizorów, komputerów i telefonów. Warto jednak to zmienić i samemu również wyznaczyć sobie reżim dotyczący Internetu, skupić się na relacjach, na tym co tu i teraz i na offline.

Co możemy robić z dziećmi, aby było ciekawie?

Musicie ustalić wspólnie co Was interesuje. Zawsze sprawdzają się spacery i atrakcje na świeżym powietrzu lub np. układanie puzzli czy granie w gry planszowe, które nie tylko umilą czas, ale będą także rozwijały umysł.
Szykując posiłek włączamy dzieci w jego przygotowanie. Wspólne sprzątanie, zakupy, czy układanie ubrań, bądź książek, również uczy np. kolorów, literek i organizacji. Dziecko doceni skupienie na nim i chęć chwile niepodzielnej uwagi, poświęcone tylko jemu. Pamiętajmy, że dla dziecka ważna jest nie tylko atrakcyjna forma wspólnych momentów, ale także ich regularność. I to mogą być również, zwykłe, codzienne sprawy. Połącz przyjemne z pożytecznym i zaangażuj pociechy w codzienne obowiązki w atrakcyjnej, stymulującej umysł formule.

Fundacja tak dla zdrowia, która prowadzi portal www.senior24h.pl aby zachować równowagę i podjąć walkę z depresją u najmłodszych, zachęca np. do czytania bajek, gdyż modeluje ono u maluchów nawyk ciągłego rozwijania ciekawości i zdobywania informacji. Dziecko pogłębia umiejętność samooceny, uczy się odróżniać prawdę od kłamstwa, wyzbywa egoizmu, uwrażliwia się na cierpienie innych. Kształtuje swoje własne poczucie humoru i rozbudza ciekawość świata. Nauka, która płynie z baśni często znajduje zastosowanie w świecie dorosłych.

Zapraszamy na nowy cykl wideo zorganizowany przez www.senior24h.pl wraz z Fundacją „Tak dla Zdrowia”, w każdą niedzielę o 19.00. Co tydzień ukazuje się nowa bajka czytana przez różne babcie i dziadków.

Link do kanału Fundacji ?

(120) Fundacja Tak dla Zdrowia – YouTube

Marta i Magdalena Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram