Oficjalnie w Polsce na COVID-19 zachorowało już blisko 3 miliony osób – nieoficjalne dane mówią o wielokrotności tej liczby. Coraz więcej osób jest świadomych i widzi dookoła siebie długofalowe konsekwencje zakażenia SARS-CoV-2. Powikłania mogą dotyczyć nawet 50% wszystkich ozdrowieńców, również tych bezobjawowych.
Nawet osoby, które przeszły chorobę bezobjawowo, powinny rozważyć wykonanie kilku dodatkowych badań, aby upewnić się, że nie mają powikłań.
Brytyjski „The Lancet”, informuje, że u ozdrowieńców dochodzi do różnych powikłań, i to bez względu na stopień ciężkości przebiegu infekcji. Badania wykazały, że pół roku po przebyciu choroby aż blisko 80% pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2 doświadcza przynajmniej jednego objawu. To zjawisko występuje tak często, że zaczęto określać je nową nazwą, m.in. zespół pocovidowy, manifestacje pocovidowe czy coraz popularniejszy długi ogon COVID-19.
Zdefiniowano aż 55 potencjalnych długoterminowych symptomów powiązanych z koronawirusem. Obejmować one mogą m.in. objawy ze strony układu oddechowego, zespół chronicznego zmęczenia, zaburzenia sercowo-naczyniowe, powikłania neurologiczne czy problemy psychologiczne. Problemem jest to, że często nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy gorsze samopoczucie, notoryczne przemęczenie, kłopoty z pamięcią itp. są efektem np. cięższego okresu w pracy czy złej pogody, czy jednak jest to opóźniony efekt zakażenia SARS-CoV-2.
Od połowy 2020 r. istnieją w Polsce specjalistyczne poradnie dla ozdrowieńców, w których pacjenci borykający się z powikłaniami po koronawirusie, mogą uzyskać fachową pomoc. Jednak Ci, którzy nie wiedzą, czy wirus zostawił ślady w ich organizmach, powinni rozważyć zbadanie się na własną rękę.
Jakie?
- morfologia krwi OB i CRP
- RTG klatki piersiowej – pozwala ocenić stan płuc, dróg oddechowych, serca oraz naczyń w obrębie klatki piersiowej,
- EKG spoczynkowe – obraz aktywności serca,
- poziomu saturacji – wskaźnik poziomu tlenu we krwi,
- lipidogram (cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy)
- D-dimer – diagnostyka zaburzeń krzepnięcia krwi,
- TSH – informuje o zaburzeniach tarczycy,
- skontrolowanie transaminazy ALT i AST – przesiewowe badania wątroby,
- zbadanie poziomu kreatyniny – przesiewowe badanie nerek.
Marta i Magdalena Wróbel