Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST powstało w 2000 roku, aby pomagać w zmaganiach z problemami psychicznymi młodym osobom (w wieku do 35-ciu lat) i ich rodzinom. Wierzymy, że pomoc osobom wkraczającym w dorosłość jak również wsparcie dla ich rodzin to szansa na zapobiegnięcie trwałej inwalidyzacji osób chorujących psychicznie. Chcemy, aby osoby, którym pomagamy potrafiły skutecznie radzić sobie z własnymi ograniczeniami a tym samym miały szansę na rozwój osobisty i zawodowy tak jak wszyscy młodzi ludzie.

Członkowie:

Do naszego Stowarzyszenia należą:

  • MŁODZIEŻ – osoby w wieku 19-35 lat po przebytych kryzysach psychicznych kontynuujący leczenie w Poradniach Zdrowia Psychicznego.
  • RODZINA – rodzice i opiekunowie a także rodzeństwo osób cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych.
  • PRZYJACIELE – osoby zainteresowane działalnością Stowarzyszenia i wspieraniem jego rozwoju.

 

Nasze cele:

  • promocja zdrowia psychicznego
  • wspieranie młodych osób po przebytych kryzysach psychicznych w powracaniu do życia w społeczeństwie
  • pomoc rodzinie w odzyskaniu równowagi zachwianej poprzez wystąpienie kryzysu psychicznego u jednego z jej członków
  • wspieranie dostosowania systemu edukacji i rynku pracy do potrzeb osób z zaburzeniami psychicznymi
  • walka z krzywdzącymi uprzedzeniami i stygmatyzacją osób z problemami psychicznymi w społeczeństwie
  • promocja i rozwój wolontariatu także jako skutecznej formy terapii

 

Historia:

W pierwszej połowie 2000r. grupa rodziców młodzieży leczącej się psychiatrycznie w Oddziałe Dziennym Centralnego Szpitala Klinicznego nr 2 w Łodzi spotykająca się ze sobą i kierownikiem Oddziału – lek. psychiatrą – Barbarą Kaszyńską tworząc swoistą grupę wsparcia – postanowiła się sformalizować i stworzyć miejsce spotkań dla siebie i swoich dzieci.

Potrzebne było im miejsce, gdzie będą się mogli spotykać i wzajemnie wspierać a także prowadzić rehabilitację młodych osób z zaburzeniami psychicznymi, dla których jedyną ofertą po wyjściu ze szpitala zapewnianą przez Państwo były krótkie i rzadkie wizyty u lekarza psychiatry w poradni.

W dniu 30.06.2000r. odbyło się spotkanie założycielskie Stowarzyszenia działającego na rzecz pełnoletniej młodzieży z problemami psychicznymi, ich rodziców, rodzin i przyjaciół. Ponad dwa lata trwało poszukiwanie odpowiedniej lokalizacji. W październiku 2002r. Stowarzyszenie wynajęło lokal będący własnością Skarbu Państwa w Łodzi przy ul.Zachodniej 34. W połowie 2003r. przy Stowarzyszeniu utworzono Poradnię Zdrowia Psychicznego „POMOST”, która od 1.01.2004r. realizuje usługi na podstawie umowy z NFZ.

W kwietniu 2005 roku POMOST zmienił siedzibę na prawie trzy razy większą przy ul. Próchnika 7.

Od początku istnienia organizacja stale współpracuje z Urzędem Miasta Łodzi (przede wszystkim z Rzecznikiem Osób Niepełnosprawych i Wydziałem Zdrowia Publicznego) a także z Urzędem Marszałkowskim i Urzędem Wojewódzkim.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram