Wiele starszych osób mówi o chęci „starzenia się z wdziękiem” lub „z godnością”. Ale co to tak naprawdę oznacza?

Czy chodzi o zaakceptowanie starzenia się i związanych z nim zmian? Czy może chodzi o to, aby pozostać tak długo młodym, jak to tylko możliwe, niezależnie od konsekwencji? A może po prostu chodzi o utrzymanie dobrego samopoczucia i zdrowia?

Oto kilka sposobów na to, jak starzeć się z wdziękiem:

ZACZNIJ WCZEŚNIE

Musisz zacząć dbać o siebie na długo przed ukończeniem 70 lat. Nie licz na to, że Twoje zdrowie będzie doskonałe, ale jeśli o siebie zadbasz,  będziesz czuć się dobrze, bez względu na wiek.

ZACHOWAJ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Nie musisz przebiegać kilku kilometrów każdego dnia, ale jakaś forma ćwiczeń fizycznych jest świetnym pomysłem, niezależnie od wieku. Kiedy zaczniesz się ruszać, od razu poczujesz się lepiej. Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć.

ZACHOWAJ AKTYWNY UMYSŁ

Czytaj, rozwiązuj krzyżówki. Twój mózg potrzebuje wysiłku, tak samo, jak Twoje ciało.

PRAWIDŁOWO SIĘ ODŻYWIAJ

Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla zachowania harmonii umysłu i ciała. Zła dieta może prowadzić do takich przypadłości, jak cukrzyca, otyłość i problemy ze stawami.

BĄDŹ PROAKTYWNY

Zaplanuj swoją przyszłość. Zastanów się, gdzie będziesz za 10 lat i co chcesz zrobić. Wielu ludzi dociera do punktu, w którym przechodzi na emeryturę i nie wie, co dalej ze sobą zrobić. Zadaj sobie trudne pytania dotyczące tego, co zamierzasz zrobić ze swoim czasem. Jakie rzeczy chcesz osiągnąć lub robić, na które być może wcześniej nie miałeś czasu? Czy masz wystarczająco dużo pieniędzy, aby żyć tak, jak chcesz? Czy chcesz pozostać w swoim domu czy może zmienić miejsce zamieszkania?

ZAANGAŻUJ SIĘ SPOŁECZNIE

Podjęcie działania w swojej społeczności jest dobrym sposobem na utrzymanie ostrości umysłu. Zostań wolontariuszem lub zapisz się na jakiś kurs. Zawsze istnieje jakaś możliwość rozwoju.

PRZEWIDUJ SWOJE POTRZEBY W ZAKRESIE OPIEKI ZDROWOTNEJ

Bądź przygotowany na wypadek, gdybyś Ty lub ktoś Ci bliski zachorował. Wiele osób o tym nie myśli. Mówią: „To mi się nie przytrafi” lub „Nie jest to coś, o co muszę się teraz martwić”. Fachowa opieka zdrowotna może być bardzo droga. Im wcześniej się do tego przygotujesz, tym lepiej.

ZACHOWAJ POZYTYWNE NASTAWIENIE

Zawsze staraj się być sobą. Nie walcz z wiekiem. Jedynym sposobem na długie życie jest radosne starzenie się. Możesz się obawiać starzenia się lub je zaakceptować. Pogodzenie się z nim uczyni Cię szczęśliwszym.

***

Jeśli zależy Ci na zaoferowaniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zapewnić odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram