Są różne sposoby na miłe spędzanie czasu wolnego. Jedna z nich to czytanie. Ta aktywność pozytywnie wpływa na stan psychiczny i nastrój osób starszych. Nawet tak prozaiczna czynność, jak czytanie książek może skutecznie poprawić samopoczucie i dać nam chęci do życia i działania.

Co prawda czytanie to nie prawdziwe życie, ale daje nam jakby nowe, ciekawsze jego wcielenia. Pozwala nam na zanurzenie się w oceanie słów i uwolnienie od zmartwień.

Zanurzenie się w lekturze to doświadczenie, które odżywia nas, edukuje i czyni nasz umysł bardziej wolnym i silnym. Czytanie książek to uniwersalne dobro, a obcowanie z literaturą to sprawdzony sposób na chandrę, nudę i ponury nastrój. Sięgając po dobre lektury książki czy, mamy szansę rozwijać swoją wyobraźnię, bardziej kreatywni. Poszerzamy swoje słownictwo. Zalety czytelnictwa wymieniać można długo.

Dla wielu seniorów czytanie to przede wszystkim rozrywka i relaks. Bo przecież pozwala na przeżycie wiele przygód w zaciszu własnego domu. A taka możliwość cenna jest, zwłaszcza na emeryturze, kiedy senior musi zrezygnować z wielu czynności i obowiązków wcześniej wykonywanych. Ciekawa lektura pozwala się zrelaksować i zapomnieć o codziennych troskach.

Osoby starsze chcą się skupiać na swojej niezależności, nie tylko na życiu swoich dzieci i wnuków. Dlatego cały czas chcą się rozwijać. Czytanie zapewnia możliwości do rozwoju osobistego i spotkań z innymi ludźmi. Książki tematyczne, gazety specjalistyczne są świetnym źródłem informacji. Bo przecież, nowych rzeczy można się uczyć nie tylko w dzieciństwie.

Ćwiczenie mózgu jest istotne w wieku emerytalnym. Czytanie, w znaczący sposób mogą wspomóc osoby chore na demencję, osobom po udarze, chorym na Alzheimera. Czytanie, poprzez wspomaganie zapamiętywania i koncentrowania się, może zapobiegać cofaniu czynności poznawczych, do których zaliczamy też: orientację, rozumienie, zdolność do uczenia się, wykonywanie złożonych czynności ruchowych.

Czytanie wcale nie musi być drogie. Oczywiście, sami możemy kupować książki (można znaleźć okazję w księgarniach internetowych, na stronach wydawnictw czy też w antykwariatach albo przeszukując ogłoszenia w internecie).

Ale czy koniecznie trzeba je kupować? W każdej polskiej gminie działają biblioteki publiczne, z których można zupełnie bezpłatnie wypożyczać książki. Mniejszy czy większy domowy księgozbiór ma w domu właściwie każdy członek rodziny, sąsiad czy znajomy – można wzajemnie pożyczać sobie książki. W niektórych miastach są specjalne miejsca z półkami gdzie można zostawić przeczytaną książkę, a zabrać ze sobą inną pozycję.

„Starość nie radość”, mówi znane przysłowie. Ale przykłady które tu przytoczyłam pokazują, że warto wykorzystać ten czas “srebrnego wieku” na to, na co nie było czasu. A czytanie daje nam wiele możliwości, z których warto korzystać. To od nas jednak zależy, jak potraktujemy ten okres życia – może on stanowić doskonały moment na rozwijanie swoich pasji czy spełnianie się w nowych rolach.

 

Marta Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram