Od 1 do 7 kwietnia obchodzimy Tydzień Czystości Wód. Celem tej akcji jest zwrócenie uwagi na duży problem jakim są zanieczyszczenia wody czy też linii brzegowej. Działanie to ma też zachęcić do ich ochrony i oszczędzania wody.

W Tydzień Czystości Wód organizowane są różnego rodzaju akcje, spotkania, konkursy, które mają zachęcić innych do dbania o jakość wody. Zanieczyszczenia wody są jednymi z najbardziej powszechnych. Są spowodowane postępującą urbanizacją, czy zanieczyszczeniami środowiska poprzez przemysł. Rezultatem tego jest zanieczyszczone rzeki oraz jeziora przyczyniające się do wymierania wielu gatunków roślin i zwierząt.

W krajach bogatszych ludzie bagatelizują znaczenie wody, bo mają przecież w kranie czystą wodę. A na świecie z braku dostępu do wody ginie co 15 sekund człowiek. Woda, która znajduje się w organizmie człowieka musi być najwyższej jakości, od niej właśnie zależy prawidłowe funkcjonowanie wszystkich narządów. Więc kiedy pijemy zanieczyszczoną wodę narażamy się  na różnego rodzaju zatrucia, dolegliwości, czy śmierć. Tak samo jest w przyrodzie. Tam gdzie woda jest brudna i zanieczyszczona życie z czasem powoli zanika.

Woda jest ważnym elementem życia każdego człowieka, a życie bez niej jest niemożliwe. Jedynym odnawialnym naturalnie źródłem wody do picia jest woda deszczowa, gdy jest dobrze zagospodarowana może służyć wielu ludziom.

Ochrona wody w praktyce, polega na działaniach mających na celu zarówno ograniczenie dopływu zanieczyszczeń, np. nowsze technologie w przemyśle, budowa oczyszczalni, jak i na poprawie jakości wód już zanieczyszczonych, np. zbieranie plam oleju, napowietrzanie, renaturalizacja rzek.

Tydzień Czystości Wód. to taki czas który pozwala zastanowić się nad tym jak możemy poprawić kondycję wód i co możemy zrobić dla środowiska. Budowa i renowacja oczyszczalni jest bardzo ważna aby było jak najwięcej czystej wody dostępnej dla każdego.

 

Magdalena Wróbel

 

 

 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram