Niektórzy uważają, że bez życia seksualnego nie ma życia w ogóle. Inni zaś traktują je jako wyśmienitą receptę na długi żywot w dobrym zdrowiu i humorze.

Niezaprzeczalnie czerpiemy z tego przyjemności niezależnie od wieku. Wiadomo, że seks po 50 nie jest identyczny, jak ten mając 20 lat, ale nie brakuje mu z pewnością swego rodzaju piękna. Dojrzałość, którą człowiek nabiera z wiekiem pozwala na nowe spojrzenie na sferę życia intymnego. Nie traktuje się już tego jak zwykłej przyjemności cielesnej, ale również wykorzystuje się seks jako sposób utrzymywania wyśmienitej jakości życia z partnerem.

W potocznym rozumieniu seks ma tylko jedno znaczenie, jednak nie warto ograniczać się tylko do pierwszego skojarzenia ze stosunkiem. Seks może być równie dobrze przytuleniem, ulubionym rodzajem dotyku, odziaływaniem na zmysły, ale również seksowny może być intelekt. Ilu Polaków tyle wersji.

W zależności od etapu w jakim znajduje się związek, takie również bywa natężenie. I uważam, że na to też nie ma reguły. U jednych pierwsze wspólne chwile mogą być najbardziej aktywne, u drugich zaś to dopiero po 50 może przyjść czas na miłosne swawole w energicznym tępię.  Polacy z roku na rok coraz łatwiej potrafią rozmawiać o seksie. Nie stanowi on już jakiegoś niezręcznego tematu tabu.

Badania przeprowadzane co 5 lat przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, pozwalają na zauważenie jak zróżnicowana jest Polska pod względem seksualnym na różnych etapach wiekowych. I choć z tych badań wynika, że zainteresowanie seksem po 50 maleje, to wydaje mi się, że wpływ na to może mieć zwykle kondycja fizyczna lub to, że miłość dojrzała przejawia się po prostu bliskością drugiej osoby nie zawsze z podtekstem seksualnym.

Ostatnie takie badania przeprowadzone zostały w 2017 więc na kolejne przyjdzie nam jeszcze rok poczekać. Żyjmy tak, aby kolejne podejście zaskoczyło nas swoimi wynikami. Pamiętajmy, że seks ma działania zdrowotne, a bez zdrowia nie ma życia. Dzięki niemu możemy zwiększyć swoją odporność, złagodzić bóle np. reumatyczne i po prostu się rozluźnić. Choć czasem nie wszystko wygląda jak za dawnych lat kochajmy się, szanujmy i pogłębiajmy naszą bliskość.

Winia

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram