Aranżacja sypialni to za każdym razem wyzwanie, szczególnie że sypialnia powinna być idealnie dopasowana do upodobań i wieku swoich użytkowników. Wraz z mijającym czasem zmieniają się potrzeby człowieka, dlatego inaczej będzie wyglądała sypialnia dla dziecka, inaczej dla osoby po 20 roku życia, a jeszcze inaczej taka dla 50-latka. Jednak aranżacja sypialni jest szczególnie ważna, kiedy nastaje jesień życia, ponieważ to wtedy nocny wypoczynek często staje się prawdziwym wyzwaniem. 

 

h2 Zaburzenia cyklu okołodobowego u osób starszych

 

Osoby starsze często mają problemy ze snem za co odpowiedzialne jest jądro umiejscowione w podwzgórzu – to ono odpowiada między innymi za rytm całodobowy. Oznacza to, że seniorom zdecydowanie trudniej jest dostosować się do zmian czasu czy pracy w systemie zmianowym niż osobom młodszym. Co więcej trudniej im zasnąć – zwykle pierwsze 30 minut leżą i obracają się z boku na bok. Z kolei kiedy już zasną, często się wybudzają, a problem z zaśnięciem pojawia się na nowo. Takie zaburzenia cyklu okołodobowego powodują wiele problemów, dlatego odpowiednie urządzenie sypialni jest szczególnie ważne w tym okresie życia. 

 

h2 Łóżka dla seniorów

 

Jako że w starszym wieku ciało nie jest już tak sprawne jak wcześniej, a zwykłe wstawanie z łóżka może okazać się wyzwaniem, podczas aranżacji sypialni dla seniora warto zwrócić uwagę na kilka konkretnych elementów. Najważniejsze – jak w każdej sypialni – jest łóżko.

 

Wybór łóżka dla seniora nie jest łatwy. Jako że w pierwszej kolejności należy postawić na wygodę, stelaż łóżka powinien być automatycznie regulowany. Dzięki temu za pomocą jednego przycisku można ustawić łóżko w takiej pozycji, która dla danego użytkownika jest najbardziej komfortowa. Na przykład lekko unieść nogi lub głowę. Ważna jest również wysokość łóżka – o czym wie każdy producent łóżek i materacy – ponieważ osoby starsze często miewają zaburzoną równowagę. Trudno jest im więc wstać z głębokiego fotela, a co dopiero z niskiego łóżka. Jaka jest więc optymalna wysokość? Łóżka dla seniorów powinny sięgać do połowy uda.

 

h3 Materac dla seniora 

 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Każdy producent łóżek i materacy wie bowiem, że ludzie są różni, mają więc różne potrzeby. A im więcej lat w dowodzie, tym bardziej konkretne te potrzeby się stają. Drętwienie kończyn czy słabe krążenie krwi to tylko kilka z problemów, które mogą dotknąć każdego na starość. Aby zapewnić osobom starszym największy komfort, wybierając materac do sypialni, warto pokusić się o taki z pianki termoplastycznej.

 

Materace z pianki termoplastycznej idealnie dopasowują się do każdego kształtu, który wywiera na nie nacisk. W jaki sposób to robią? Tajemnicą jest temperatura. W momencie nacisku zmienia się temperatura, a materac opada dokładnie odwzorowując kształt, który na niego naciska. Dzięki tej niesamowitej właściwości materace termoplastyczne równomiernie podpierają kręgosłup i odciążają stawy oraz mięśnie. 

 

Jeśli jednak osoba starsza boryka się z poważniejszymi dolegliwościami, równie dobrym wyborem będzie materac o statusie wyrobu medycznego. Posiada on utwardzoną matę kokosową, która zapewnia większą twardość i mocne podparcie dla kręgosłupa.

 

Podczas wyboru materaca do łóżka dla seniora warto również zwrócić uwagę na odpowiednią cyrkulację powietrza, która zapobiega powstawaniu pleśni i namnażaniu się roztoczy oraz drobnoustrojów. Jest to kluczowe dla osób, które mają problemy z układem oddechowym oraz cierpiących na alergie (szczególnie na kurz domowy). 

 

h2 Łóżka dla seniorów – pojedyncze czy podwójne?

 

Kiedy nadchodzi jesień życia okazuje się, że nawet najbardziej kochający się partnerzy nie zawsze mogą spać razem. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest kondycja ciała. Każdy człowiek posiada indywidualne potrzeby, a w przypadku osób starszych są one dużo konkretniejsze. Łóżka podwójne – nawet takie posiadające materace partnerskie (mające inne właściwości z każdej ze stron) – nie są wskazane dla osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości ciała. Automatyczna regulacja stelaża sprawdza się jedynie w łóżkach pojedynczych, ponieważ każda z osób wymaga na przykład innego ustawienia pozycji nóg czy głowy.

 

h2 Sypialnia dla seniora

 

Sypialnia dla seniora powinna być urządzona w sposób funkcjonalny i jak najbardziej praktyczny. Wysokie łóżko powinno być dosunięte do ściany. Obok – odpowiednio wysoka – powinna stać szafka nocna, na której senior będzie mógł ustawić najbardziej niezbędne podczas nocnego wypoczynku przedmioty. Nie może zabraknąć też małej lampki obok łóżka, którą można zapalić w razie potrzeby.

 

Każdy producent łóżek i materacy wie, że szczególnie ważne w każdej sypialni jest łóżko. Sypialnia dla seniora nie jest pod tym względem wyjątkowa. A łóżko, które powinno tu stanąć powinno być dopasowane do indywidualnych potrzeb swojego użytkownika. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w podeszłym wieku ludzie borykają się z różnego rodzaju zaburzeniami snu, w tym mają duże problemy z zaśnięciem. 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram