Jeśli coraz częściej zastanawiasz się za czyimi celami gonisz, warto to sprawdzić. Poniżej ćwiczenia pomocnicze.

Ćwiczenie nr 1

Na początek chwila refleksji. Pomyśl o swoim życiu i spróbuj znaleźć metaforę lub porównanie, które je opisuje. Jak się czujesz w swoim życiu? Co ta metafora mówi o Tobie? Jaki jest Twój dominujący stan? Od jak dawna towarzyszy Ci taki stan ducha? Czy wywołuje to u Ciebie myśli, że coś jest nie tak? Wolałabyś inną metaforę? Tak, jaką? O jakich ważnych potrzebach mówi Ci metafora, na którą chciałabyś zmienić swoje postrzeganie życia?

Ćwiczenie nr 2

Przeanalizuj wszystkie swoje aktywności, które miały uatrakcyjnić Twoje życie. Które  autentycznie Cię cieszą, a które męczą? Jakich jest więcej? Jakie wysnuwasz wnioski? Co konkretnie Cię męczy, jakie są konsekwencje wykonywania przez Ciebie rzeczy nielubianych, czy to jest Twój wybór? Czego bym drugi raz nie zrobiła, czego potrzebuję, co mi sprawia radość, co chcę z tym zrobić?

Ćwiczenie nr 3

Sprawdź czy na pewno potrzebujesz zmian. Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Czy na pewno chcesz kolejnej zmiany w rozwoju, zmiany pracy? Po każdej zmianie musi nastąpić chwila przerwy, aby się zaaklimatyzować, sprawdzić jak mi w nowej sytuacji. Odpowiedź, co Tobą kieruje – chęć rozwoju, podwyższenia zarobków? Jak na tym wychodzę, czy wiesz za czym gonisz? Czy jeszcze coś może warto przemyśleć?

Ćwiczenie nr 4

Jak się czujesz w sowim życiu prywatnym i zawodowym? W których rolach czujesz się dobrze, w zgodzie ze sobą? Co sprawia, że dobrze się w nich czujesz/w których nieustannie podnosisz sobie poprzeczkę? Czy ktokolwiek wymaga od Ciebie takich zachowań? Jak zmieniłoby się Twoje życie, gdybyś trochę odpuściła? Co chcesz z tym zrobić?

Ćwiczenie nr 5

Jakie są Twoje zwyczaje – co sprawiło, że zaczęłaś w określony sposób myśleć, postępować? Jakim modom najczęściej ulegam? Które chcę kontynuować, których nie. Jakie pragnienia stoją za Twoim postępowaniem? Co byłoby dużo lepszym sposobem?

Ćwiczenie nr 6

Wypisz sobie trzy najbardziej napędzające Ciebie potrzeby. Po czym poznasz, że jesteś im wierna w codziennym życiu? Które są niepotrzebne, a które Cię realizują?

Ćwiczenie nr 7

Stwórz rysunek tylko dla siebie – styl dowolny – ilustrujący Twoje szczęśliwe życie. Co czujesz, kiedy patrzysz na ten rysunek? Czy jest oczywisty zaskakujący, odkrywczy? Z jakich elementów składa się Twoje szczęśliwe życie?

Ćwiczenie nr 8

By usłyszeć siebie, musisz zacząć medytować w ciszy, gdy jesteś sam w domu i możesz pobyć ze swoimi myślami. Zadaj sobie wtedy pytania: za czym tęsknię, czego potrzebuję, żeby czuć się dobrze. Zapamiętaj pierwszą myśl, która przyjdzie Ci do głowy. To będzie informacja na które potrzeby powinnaś zwrócić większą uwagę.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram