Ghee to rodzaj klarowanego masła, które zawiera mniej protein mlecznych niż zwykłe masło. Może być stosowane zamiast zwykłego masła, ale czy jest od niego zdrowsze i jakie są jego najważniejsze korzyści?

Ghee może być stosowane jako substytut masła. Wiele osób uważa, że ​​ghee może być zdrowszą alternatywą do spożywania niż tradycyjne masło.

Co to jest ghee?

Ghee jest formą wysoko klarowanego masła, tradycyjnie stosowanego w kuchni azjatyckiej. Podobnie jak masło, ghee zazwyczaj wytwarza się z mleka krowiego. Ghee powstaje poprzez stopienie zwykłego masła. Masło rozdziela się na ciekłe tłuszcze i stałe składniki mleka. Po oddzieleniu, mleko stałe zostaje usunięte, co oznacza, że ​​ghee zawiera mniej laktozy niż zwykłe masło. Tradycyjnie, ghee stosowano jako olej kuchenny, składnik potraw i w terapiach ajurwedyjskich. Ghee jest nadal używane w masażu ajurwedyjskim i jako baza do ziołowych maści do leczenia oparzeń i wysypek.

Jak powstaje ghee?

Ghee jest podgrzewane dłużej niż inne rodzaje klarowanego masła, co przyczynia się do jego silniejszego i bardziej orzechowego posmaku, a także ciemniejszego odcienia. Ghee ma wyższy punkt spalania niż standardowe masło klarowane, co oznacza, że ​​jest idealne do smażenia potraw.

Jak samemu zrobić ghee?

Użyj zwykłego, niesolonego masła. Stop powoli masło w garnuszku i oddziel je od brył gromadzących się na powierzchni. Kontynuuj gotowanie masła, aż wszystkie stałe składniki mleka opadną na dno, a płyn będzie przejrzysty – to właśnie jest klarowane masło. Kontynuuj gotowanie jeszcze przez kilka minut, aż mleczko w dolnej części garnuszka stanie się brązowe. Ugotowane części stałe mleka, nadają ghee jego smak i kolor. Przesącz płyn do słoika lub butelki i pozostaw do zastygnięcia.

Ghee kontra zwykłe masło

Ponieważ ghee i masło pochodzą z mleka krowiego, ich profile odżywcze i zawartość tłuszczu, są bardzo podobne. Jednakże, ponieważ ghee nie zawiera takich samych poziomów białek mlecznych, jak masło, może być lepsze dla osób, które nie tolerują produktów pochodzenia mlecznego.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram