Zumba w Polsce popularna jest od kilku lat. Wielu Polkom dzięki zumbie udało się zrzucić zbędne kilogramy, inne rozmaiciły swoje dotychczasowe treningi. Czym tak właściwie jest zumba i jakie korzyści płyną z regularnych treningów zumby?

Zumba – taniec i fitness w jednym. Łączymy przyjemne z pożytecznym!

Zumba to nic innego, jak połączenie zajęć fitness z tańcami latynoskimi. Dzięki temu zajęcia z zumby pokochają wszyscy, którym ćwiczenia kojarzą się z nieprzyjemnymi godzinami spędzonymi na siłowni. Jeśli lubisz tańczyć, zumba na pewno Ci się spodoba!

Dzięki temu, że zumba to przede wszystkim taniec, ćwiczenia w rytmie gorących hitów muzyki latynoskich, zajęcia te są bardzo przyjemne i nie wymagają żadnego przygotowania. Może uczestniczyć w nich każdy, również osoby z dużą nadwagą, którym kondycja nie pozwala na podejmowanie innych ćwiczeń cardio, a na siłowni nie czują się komfortowo.

Czy dzięki zumbie można schudnąć? Czy zumba to zwykły taniec?

Zumbę zaliczamy do ćwiczeń cardio, które pomagają nie tylko zrzucić zbędne kilogramy, ale także przyspieszyć metabolizm, dotlenić organizm i zwiększyć wytrzymałość. Celem ćwiczeń fitness jest zwiększenie siły i wytrzymałości – w zależności od konkretnych ćwiczeń. Dzięki połączeniu tańca z fitnessem nie tylko spalamy kalorie, ale i rzeźbimy sylwetkę, chociaż nie w takim zakresie, jak na siłowni.

Podczas zumby spalimy od 400 do 700 kalorii – w zależności od typu zajęć. Co ciekawe, podczas ćwiczeń czujemy zmęczenie podobne temu, które znamy z całonocnych imprez, a nie nudnych zajęć wf-u. Jeśli jednak myślicie, że zumba to lekki trening, musimy wyprowadzić Was z błędu. Po zumbie wyjdziecie mokrzy, zmęczeni i bardzo szczęśliwi!

Czy zumba jest dla każdego? Czy zumbę można ćwiczyć w domu?

Ze względu na brak konieczności wcześniejszych przygotowań, zumba polecana jest przede wszystkim osobom początkującym – tym, którzy chcieliby zacząć się ruszać, ale wysiłek fizyczny nie kojarzy się z niczym przyjemnym. Jednak zumbę mogą trenować wszyscy – jako urozmaicenie treningów siłowych, treningów fitness i każdego innego rodzaju ćwiczeń.

Na zajęciach zumby uczymy się podstawowych kroków tańców latynoamerykańskich (cha-chy, samby, rumby, salsy czy flamenco), ale nie musimy ich znać, by poradzić sobie na zajęciach. Instruktor zumby każdy fragment ćwiczeń pokazuje, a następnie wszyscy tańczą go wspólnie. Nie musicie się też przejmować, jeśli mylicie kroki! Na zumbie wszyscy dobrze się bawią, bez względu na umiejętności taneczne, poczucie rytmu czy kondycję fizyczną. A każde kolejne zajęcia sprawią, że będzie Wam szło jeszcze lepiej.

Zumbę można także ćwiczyć w domu. W internecie znajdziecie wiele treningów zumby, a jeśli macie konsolę, możecie dokupić sensory ruchu, z którymi zabawa będzie jeszcze lepsza!

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Małgorzata Kaczorek

Zmień czcionkę
instagram