Marek Kondrat – jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Gra w filmach i w teatrze. Jest też reżyserem i biznesmenem – prowadzi kilka sklepów z winami. W 2002 roku otrzymał Orła w kategorii „Najlepsza główna rola męska” za rolę w filmie „Dzień świra”.

Do najważniejszych ról Kondrata, warto zaliczyć kreacje w takich produkcjach, jak: „Człowiek z żelaza” (1981), „Psy” (1992), „Ekstradycja” (1995), „Pan Tadeusz” (1999), „Dzień świra” (2002).

Najważniejsze nagrody Kondrata to m.in.:

 • 1979 – Nagroda im. Leona Schillera
 • 1979 – Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana przez tygodnik „Ekran”
 • 1993 – Nagroda za rolę tytułową w „Mazepie” w Teatrze Ateneum w Warszawie na XVIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych
 • 1995 – Wiktory (najpopularniejszy aktor)
 • 1995 – Złota Odznaka w plebiscycie „TeleRzeczpospolitej” – „Złota piątka”
 • 1997 – Podczas II Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd
 • 1997 – „Złota Kaczka” w kategorii: najlepszy polski aktor; za rok 1996
 • 1998 – Wiktor ’97 w kategorii: najlepszy aktor i SuperWiktor ’97
 • 1998 – „TeleKamera 1998”, nagroda czytelników pisma „Tele Tydzień” w kategorii: aktorzy (16 stycznia)
 • 1999 – Wiktor ’98 w kategorii: najlepszy aktor (20 lutego)
 • 1999 – Statuetka „Feniks” przyznana przez Feniks Polish Film Promotion z Kanady za „największą indywidualność na festiwalu za przejmujące i głęboko ludzkie role ojca w filmach „Operacja Samum” i „Prawo ojca” oraz za debiut reżyserski w filmie „Prawo ojca” na XXIV FPFF” w Gdyni (25 października)
 • 2003 – „Złota Kaczka” w kategorii: najlepszy polski aktor; za rok 2002 (24 lutego)

Pierwszą żoną aktora była Ilona, z którą ma dwóch dorosłych synów. Starszy, Mikołaj (ur. 8 lipca 1974), wystąpił u boku ojca w filmie „Słodko gorzki” (1996). Młodszy, Wojciech (ur. 3 lipca 1980), jest muzykiem w Filharmonii Warszawskiej. 19 września 2015 roku, aktor wziął ślub z młodszą o 38 lat Antoniną Turnau, córką muzyka Grzegorza Turnaua. W marcu 2018 roku urodziło im się dziecko.

W jednym z wywiadów, aktor przyznał, że nie martwi go to, że ostatnimi laty w ogóle nie gra w filmach. Wręcz przeciwnie, bardzo lubi swoje spokojne i ustabilizowane życie.

Uwielbiam życie niepośpieszne, w którym czuje się poszczególne rzeczy. Lubię rozmawiać z ludźmi. Lubię jedzenie, ale jako formę kontaktu. Nigdy nie jadam dlatego, że jestem głodny – mówi.

Aktorstwo to zakończona sprawa. Nie mam związanych z tym emocji. A bez emocji nie da się uprawiać tego zawodu – dodaje w rozmowie z Anną Gronczewską.

Zapytany, czy jako właściciel sklepów z winami, marzy o prowadzeniu własnej winnicy, odpowiedział:

Nie znam się na tym. Staram się żyć spokojnie, wiele czasu spędzam na wsi. Już nie podróżuję po winnicach, jak kiedyś. Znam większość ludzi, którzy je prowadzą. Gdy ich odwiedzam, czuję się jak u siebie w domu. Ale mam też swoją chałupę. Lubię pójść do lasu. Ja już żyję zupełnie cicho. Rezygnacja z poprzedniego zawodu była także wyborem sposobu przeżywania czasu. Nie poganiam go już następną propozycją zawodową. 

Tuż po narodzinach swojego pierwszego, wspólnego dziecka, 67-letni aktor i jego 29-letnia żona, napisali w oficjalnym oświadczeniu:

Potwierdzamy, że zostaliśmy szczęśliwymi rodzicami, jednakże zaznaczamy, że nie udzielamy zgody na rozpowszechnianie informacji dotyczących ścisłej sfery naszego życia prywatnego; w szczególności te odnoszące się do miejsca narodzin naszego dziecka, sposobu jego wychowania, płci czy imienia są przez nas bezwzględnie chronione. Cenimy prywatność całej naszej rodziny.

Który film z dorobku Kondrata cenicie najbardziej?

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram