Krzysztof Zanussi – wybitny polski reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof. Urodził się w 1939 roku w Warszawie w rodzinie inteligenckiej włoskiego pochodzenia.

Studiował kilka kierunków – fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955–1959) i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959–1962). Równocześnie udzielał się w amatorskim ruchu filmowym. W latach 1962-1966 studiował na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi.

Od 1980 jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego „Tor”. W latach 1971–1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a od 1987 członkiem Komitetu Kinematografii. Zanussi ma też na swoim koncie  kilka książek (teoria filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia). Jest również członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2002 roku został mianowany na Wiceprzewodniczącego Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Wciąż pracuje jako wykładowca Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Collegium Civitas w Warszawie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Osobie i twórczości Krzysztofa Zanussiego poświęcono dwa filmy dokumentalne: Struktura człowieka (1989, reż. Grażyna Banaszkiewicz) i Niepokój (2004, reż. Krzysztof Tchórzewski).

W wywiadzie dla Polskiego Radia, Zanussi zapytany o wspomnienie z dzieciństwa, które miało miejsce w czasie II wojny światowej, odpowiedział w poruszających słowach:

Groza, którą przeżyłem jako dziecko, bombardowania, rozstrzeliwania, wybuchy, to wszystko do dziś wraca w snach. Tego się nie zgubi już nigdy. To są traumy bardzo mocno zapisane w pamięci. Pewnie dlatego w moich filmach często jest mowa o śmierci. Myślę, że moje dzieciństwo miało mroczny kolor. To był bardzo trudny okres.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram