Krzysztof Krawczyk – jeden z najwybitniejszych polskich piosenkarzy, gitarzystów i kompozytorów. Obdarzony charakterystycznym, barytonowym głosem. Wokalista zespołu Trubadurzy (1963–1973, 1976), artysta solowy od 1973. Urodził się 1946 roku w Katowicach. Zmarł 5 kwietnia 2021 roku. Jest honorowym obywatelem Indianapolis.

Do najsłynniejszych albumów muzyka należy zaliczyć: „Byłaś mi nadzieją”, „Jak minął dzień”, „Zawsze w drodze”, „Warto żyć”, „Nigdy nie jest za późno”, „Pół wieku człowieku”. Krawczyk jest również autorem wielu albumów świątecznych a także pieśni oazowych, religijnych. Ma też na swoim koncie role filmowe. Zagrał m.in. w produkcjach takich, jak: „Szatan z siódmej klasy”, „Polowanie na muchy” i „Sie macie ludzie”.

W 2018 roku obchodzi 55-lecie swojej kariery muzycznej. 6 marca jego album „Wiecznie młody” został nominowany do nagrody „Fryderyk” w kategorii Album roku – muzyka korzeni. 

Trzykrotnie żonaty –  latach 70. był mężem Grażyny Adamus i Haliny Żytkowiak, z którą ma syna Krzysztofa. Obecnie związany jest z Ewą Krawczyk, z którą mieszka w Grotnikach pod Łodzią wraz z trzema adoptowanymi córkami. Muzyk nie stronił w przeszłości od zdrad oraz używek.

W 2016 roku, przy okazji swoich 70 urodzin, udzielił poruszającego wywiadu dla „Gali”, w którym powiedział, że „żałuje, że nie pokierował inaczej swoim życiem, ale czasu nie da się cofnąć”

Zapytany o swój wiek, dodał:

Muszę się do czegoś przyznać: nagrywając piosenki Cohena, stałem się lepszym człowiekiem. I w ogóle nie mam poczucia zwijania się z tego świata. I jako artysta, i jako człowiek. Jak mówi mój mistrz, Rysiu Poznakowski, twórca wielu wspaniałych piosenek: Jeszcze nie jestem zwijającym się rockandrollowcem.

Posłuchajcie Krawczyka w utworze „Bo jesteś Ty”.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram