Don Vasyl (Vasyl Szmidt, do roku 1989 – Kazimierz Doliński) urodził się 10 kwietnia 1950 roku w Łodzi. Jest najbardziej znanym romskim piosenkarzem, autorem tekstów, poetą oraz animatorem ruchu kulturalnego polskich Cyganów.

Artysta wywodzi się z kasty Polska Roma i królewskiej dynastii Baro Szero (Wielka Głowa). Na estradzie występuje od 12 roku życia. Oprócz znanych w całej Polsce utworów muzycznych z których zasłynął, warto wspomnieć również o pisanej poezji. Jego wiersze ukazały się w „Kujawach piórem malowanych” (1995) oraz „Twórcy regiony” (1996). Sam natomiast jest autorem tomiku „Pasażerowie niebieskiego taboru” (1998-2005), śpiewania „Piosenki Don Vasyla – Jedno jest niebo dla wszystkich” (2007). Pod koniec roku 2019 wydał swoją najnowszą płytę pod tytułem „Najpiękniejsze cygańskie piosenki”, na której widnieją utwory wykonane przez zespół, który jednocześnie jest jego najbliższą rodziną.

Don Vasyl jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów odbywającego się do roku 2019, ze względu na pandemię festiwal w 2020 roku został odwołany.

Laureat nagród prestiżowych takich jak:

  • 2005: Złota odznaka z okazji 25 lecia NSZZ Solidarność
  • 2005: Odznaczenie Zasłużony Dla Kultury Polskiej
  • 2006: Medal za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego
  • 2016: Medal Gloria Artis za całokształt dokonań artystycznych, natomiast Ciechocinek uczynił go honorowym obywatelem miasta

Don Vasyl wystąpił w filmie Zenek (2020), który został oparty na biografii piosenkarza disco polo – Zenona Martyniuka. Wcielił się w rolę starego roma Vasyla.

Prywatnie artysta ma córkę Agnieszkę, oraz dwóch synów Vasyla Juniora i Dzianiego. Obaj synowie związani są z przemysłem muzycznym. Od 50 lat jest w związku małżeńskim z Marią Szmidt. Mieszka w swojej pięknej willi pod Ciechocinkiem.

W jednym z wywiadów, Don Vasyl podkreślił artystyczne geny płynące w jego krwi, jak i innych Romów.

„Cygan jeszcze się nie urodzi, a już śpiewa i tańczy. Tak samo było ze mną – śmieje się dzisiaj. Kiedy tabory cygańskie spotykały się, tata zawsze mnie stawiał mnie przed sobą a ja – grałem i śpiewałem” – wspomina.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Martyna Tomaszewska

Zmień czcionkę
instagram