Bogusław Linda – jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów. Komik, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy oraz pedagog. Urodził się w Toruniu, na stałe mieszka w Warszawie. W czerwcu skończy 66 lat.

Bogusław Linda zasłynął wieloma rolami filmowymi. Jego kunszt aktorski mogliśmy podziwiać w takich produkcjach, jak: “Człowiek z żelaza” (1981 r.), “Zabij mnie glino” (1987 r.), “Dekalog VII” (1988 r.), “Psy” (1992 r.), “Słodko gorzki” (1996 r.). Wyreżyserował cztery filmy: “Koniec” (1988 r.), “Seszele” (1990 r.), “Sezon na leszcza” (2000 r.) i “Jasne błękitne okna” (2006 r.).

Laureat wielu prestiżowych nagród. Warto wymienić chociażby kilka z nich:

  • 2012: Złota Kaczka w kategorii: Najlepszy aktor filmów sensacyjnych.
  • 1992: Nagroda Złote Lwy 17 FPFF w kategorii:pierwszoplanowa rola męska w filmie Psy
  • 1991: Nagroda Złote Lwy 16 FPFF za rolę w filmie Kanalia
  • 1988: Nagroda Szefa Kinematografii za rolę w filmie Zabij mnie glino
  • 1988: Nagroda Złote Lwy 13 FPFF za rolę w filmie Kobieta samotna

Prywatnie, mąż modelki i fotografki Lidii Popiel, którą poznał na planie filmowym. Ma z nią córkę Aleksandrę. Z poprzedniego małżeństwa ma dwóch synów. Aktor jest pasjonatem jeździectwa i łowiectwa. Rzadko udziela wywiadów i bardzo chroni swoje życie prywatne.

Zapytany w jednym z wywiadów, co sądzi o dojrzewaniu, odpowiedział:

Zabawa polega na tym, że człowiek dojrzewa przez całe życie. Powiedzieć, że się dojrzało, oznacza przyznanie się do tego, że się umiera. Po to żyjemy, żeby uczyć się na błędach, rozczarowywać, kochać, nienawidzić.

Co sądzi o swoich siwych włosach? Okazuje się, że wcale mu nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie – uważa je za swój atut.

To nie ma znaczenia. Dopóki nie mówi się “a za moich czasów to…”, dopóty się nie dojrzało. Siwe włosy to design, tak samo jak buty.

Który film z dorobku Lindy lubicie najbardziej?

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Anna Borkowska

Anna Borkowska

Z dziennikarstwem związana od ponad 11 lat. Pierwsze kroki w mediach stawiała jako redaktorka popularnego portalu o tematyce rozrywkowej. Swoje doświadczenie dziennikarskie zdobywała również w portalu dla kobiet, w serwisie popularnonaukowym oraz prowadziła własny portal o tematyce informacyjnej. Współpracowała z Wirtualną Polską, gdzie pisała o zdrowiu oraz redagowała portal dla rodziców i serwis poświęcony tematyce diet i fitness. Absolwentka Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej. Obszar jej zainteresowań to nauka, zdrowie i lifestyle. W senior24h.pl pełni funkcję redaktor naczelnej. Zajmuje się tematyką zdrowia i aktywizacji społecznej seniorów. Uwielbia ludzi i rozmowy, co owocuje licznymi wywiadami.
Zmień czcionkę
instagram