Folorunsho Alakija (ur. 15 lipca 1951 r.) – jest nigeryjską bizneswoman, jedną z najbogatszych afrykańskich kobiet i jedną z najbogatszych czarnoskórych kobiet na świecie. 

Folorunsho jest potentatką biznesową zajmującą się modą, przemysłem naftowym i drukarskim. Jest dyrektorem zarządzającym grupy The Rose of Sharon Group, która składa się z The Rose of Sharon Prints & Promotions Limited i Digital Reality Prints Limited oraz wiceprezesem zarządu Famfa Oil Limited.

Alakija została nazwana przez „Forbes” najbogatszą kobietą w Nigerii o szacunkowej wartości majątku netto wynoszącej 2,1 mld dolarów. W 2015 roku, została okrzyknięta drugą, najbardziej wpływową kobietą w Afryce, po Ngozi Okonjo-Iweala i 87. najbardziej wpływową kobietą na świecie magazynu „Forbes”.

Folorunsho prowadzi fundację pod nazwą Rose of Sharon Foundation, która pomaga wdowom i sierotom poprzez wspieranie ich za pomocą stypendiów naukowych i biznesowych. Jej firma jest również głównym sponsorem programu stypendiów medycznych i inżynieryjnych Agbami, jednego z najbardziej wiarygodnych programów stypendialnych w Nigerii, z ponad tysiącem beneficjentów rocznie.

1 lipca 2013 r. Rząd federalny Nigerii zainaugurował Narodową Radę Dziedzictwa i Fundację Dziedzictwa dla Sztuki i wyznaczył Alakiję na wiceprzewodniczącą tego organu. Pełni ona również funkcję Głównej Opiekunki Młodych Przedsiębiorców w Afryce.

Folorunsho wyszła za mąż za adwokata, Modupe Alakiję w listopadzie 1976 r. Para mieszka w Lagos, w Nigerii z czterema synami.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram