Bogusław Linda 

Bogusław Lina urodził się w Toruniu, jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Jest polskim aktorem, reżyserem oraz scenarzystą. Wykłada na Warszawskiej Szkole Filmowej. Niektórzy nazywają go „jednym z najpopularniejszych polskich aktorów filmowych”.

Po kończeniu studiów występował w teatrze w Krakowie i Wrocławiu w takich sztukach jak „Zbrodnia i kara” w reżyserii Macieja Prusa oraz „Czarodziejska góra” i „Ameryka” Franza Kafki. Występował w filmach między innymi Agnieszki Holland, Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego i Janusza Zaorskiego.

Zagrał w wielu filmach i na początku lat dziewięćdziesiątych był znanym aktorem, na swoim koncie w tym czasie miał już nagrody zdobyte na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz „Złotą kaczkę” przyznawaną przez czytelników miesięcznika „Film”. Największy rozgłos dały mu filmy, w których zagrał u Władysława Pasikowskiego między innymi była to rola Arka w „Krollu”, oraz postać Franza w „Psach” i „Psach 2. Ostatnia krew”.

Linda by odejść od wizerunku w jakim go kojarzono wcielił się w postać księdza Jana w „Porze na czarownice” w reżyserii Piotra Łazarkiewicza zagrał również filmie Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz” wcielając się w rolę Jacka Soplicy a także w „Quo Vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza w roli Petroniusza.         

W ostatnich latach Bogusław Linda grał w filmach Patryka Vegi „Pittbul. Nowe porządki” gdzie wcielił się w rolę gangstera o pseudonimie „babcia”, a także 2018 r. zagrał w „Kobietach mafii” i w serialowej odsłonie tego filmu grając postać „Padlino”. W 2020 r. mogliśmy ponownie zobaczyć go w „Psach 3. W imię zasad” Władysława Pasikowskiego, gdzie ponownie wcielił się w postać Franza.

Katarzyna Żak

Aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna pochodząca z Torunia. Znana jest z seriali „Ranczo”, „Miodowe lata” oraz „Całkiem nowe lata miodowe”. Żona Cezarego Żaka (aktora teatralnego, filmowego, dubbingowego i telewizyjnego) mają dwie córki: Zuzannę i Aleksandrę.

Katarzyna występowała w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu oraz Teatrze Rampa w Warszawie. Obecnie występuje w warszawskich teatrach, między innymi w Teatrze Roma oraz Teatrze Komedia. Podkładała głos Królowej Klarion w filmie animowanym „Dzwoneczek”.

W 2015 roku została nominowana w kategorii Aktorka do Telekamer „Tele Tydzień”. W Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu w 2014 roku została uhonorowana „Katarzynką”, natomiast na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w 2016 odcisnęła swoją dłoń.

Olga Bołądź

Torunianka Polska aktorka filmowa i teatralna a także reżyserka. Wychowywała się na toruńskich Wrzosach i tam chodziła do szkoły podstawowej, skończyła liceum humanistyczne. Studia ukończyła na akademię Sztuk teatralnych w Krakowie zdobyła półroczne stypendium na wyjazd do Barcelony, gdzie następnie studiowała na Akademii imienia Stelli Adler w Los Angeles.

Olga występowała w Narodowym Starym Teatrze, a także na deskach Warszawskiego Teatru Polonia. Zagrała w wielu serialach i filmach między innymi: „Do wesela się zagoi”, „M jak miłość”,  „Czas honoru”, „Lekarze”, „Komisarz Alex” oraz „Nad życie”. Zagrała również w filmach Patryka Vegi w „Kobietach mafii” oraz „Botoks”.

Olga zdobyła Nagrodę Prezydenta Torunia dla filmowca związanego z regionem kujawsko-pomorskim na VIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Tofifest” w Toruniu 2010 r. oraz nagrodę za rolę Basi w filmie „Skrzydlate świnie” na II festiwalu filmu i Sportu w Wałczu.

Maciej Dowbor i Joanna Koroniewska-Dowbor

Oboje pochodzą z Torunia. Maciej jest dziennikarzem i prezenterem telewizyjnym związaną z telewizją Polsat natomiast Joanna jest aktorką i prezenterka telewizyjna.

Maciej swoją karierę rozpoczął w radiowej trójce następnie dołączył do grupy TVN w charakterze prezentera i redaktora sekcji sportowej oraz sportowego wydania Faktów. Od 2005 r. Pracuje dla telewizji Polsat prowadzi w niej wiele programów zarówno informacyjnych jaki rozrywkowych.

Joanna jest absolwentką szkoły podstawowej w Toruniu i X Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, ukończyła Warszawską Szkołę Reklamy oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Swoją karierę rozpoczęła wieku szkolnym w toruńskim teatrze, w kolejnych latach współpracowała z warszawskimi teatrami takim jak Bajka i Komedia. Rozpoznawalność zapewniła jej dopiero rola Małgorzaty serialu „M jak miłość” na TVP2. Joanna jest również aktorką dubbingowa użyczyła swojego głosu do wielu filmów animowanych dla dzieci, ale także nagrała Polską wersję audiobooka „50 twarzy Greya”. Uczestniczyła także wielu programach rozrywkowych takich jak „Taniec z gwiazdami” i  „Kocham cię, Polsko”.

Mimo, że oboje są z Torunia to dopiero poznali się na planie serialu „M jak miłość”. Aktorka wcielała się serialową Małgosię, a Maciej pojawił się na planie w charakterze dziennikarza i przeprowadzał wtedy wywiady z bohaterami popularnej produkcji.            

Zbigniew Boniek

Zbigniew Boniek pochodzi z Bydgoszczy jest polskim piłkarzem, trenerem piłkarskim i biznesmenem znajduje jego nazwisko możemy zobaczyć na liście 100 Najlepszych Piłkarzy w historii światowej pliki nożnej według FIFA. Obecnie jest prezesem polskiego związku Piłki Nożnej. jest byłym reprezentantem Polski (zagrał w 80 meczach strzelił 24 Gole), Uczestniczył na trzech mundialach.

Swoją karierę rozpoczynał jako Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz jednak zadebiutował dopiero w klubie Widzew Łódź. Z tym klubem zdobył mistrzostwo Polski w tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym pierwszym oraz 1982 r. Jest mistrzem Włoch, zdobywcą pucharu Zdobywców Pucharów,  Super pucharu Europy i pucharu Europy dla Juventusu oraz Zdobywcą Pucharu Włoch dla Juventusu i Roma.

Od 2017 r. Boniek należy do składu Komitetu Wykonawczego UEFA i tym samym jest drugim Polakiem w tym komitecie zaraz po Leszku Rylskim. Magazyn Forbes 2019 r. uznał go najbardziej wpływowym człowiekiem w polskim sporcie. W 2020 r. dziennikarz Roman Kołtoń wydał książkę biograficzną pt. „Zibi, czyli Boniek”. Ukazała się także autobiografia Zbigniewa Bońka pt. „Zbigniew Boniek. Mecze mojego życia.”

Michał Winiarski

Michał Winiarski pochodzi z Bydgoszczy i swoją karierę rozpoczynał w klubie Chemik Bydgoszcz. Uczęszczał do szkoły mistrzostwa Sportowego PZPS Spała, a następnie AZS Częstochowa.

Grał w drużynach BOT Skry Bełchatów(dwa razy), Itasu Diatec Trentino i Fakieta Nowy Urengoj. Po trzecim powrocie do Bełchatowa zakończył karierę z powodu kontuzji kręgosłupa. W reprezentacji Polski grał przez 10 lat między innymi zdobył mistrzostwa świata 2014 r. Winiarski zdobył wiele sukcesów klubowych jaki i jak i indywidualnych. Zdobył również odznaczenia Krzyżu Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski w 2014 r. oraz odznaczenia Złotego Krzyża Zasługi 2006 r.          

Po zakończeniu kariery został trenerem PGE Skry Bełchatów a od roku 2019 jest nowym trenerem Trefla Gdańsk.

Tomasz Gollob 

Tomasz Gollob pochodzi z Bydgoszczy jest uznawany za jednego z bardziej utytułowanych żużlowców historii Polski jak i poza jej granicami. Zdobył wiele tytułów zarówno drużynowych jak i indywidualnych.

Swoją karierę rozpoczynał w klubie Polonia Bydgoszcz. Później można było podziwiać jego jazdę w klubach takich jak Wybrzeże Gdańsk,  Unia Tarnów, Stal Gorzów, Unibax Toruń i GKM Grudziądz. Występował także w lidze angielskiej szwedzkiej duńskiej i niemieckiej (dwa lata).

Był bardzo utalentowanym żużlowcem co świadczy o jego wielu nagrodach uzyskanych na tle drużynowym jaki i jak i indywidualnym. Jest siedmiokrotnym Mistrzem Świata, a także wielokrotnym Mistrzem Polski. Przez blisko 18lat startował w cyklach Grand Prix. Został oznaczony Orderem Odrodzenia Polski oraz otrzymał on Odznakę Honorową za Zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego.

W 2017 r. podczas treningu, bo motocrossowego Tomasz Gollob uległ wypadkowi wyniku, którego doznał poważnego obrażenia kręgosłupa, a także doznał stłuczenia klatki piersiowej i płuc. Obecnie porusza się na wózku inwalidzkim jednak jego kariera nadal związana jest ze sportem obecnie jest dyrektorem sportowym Polonii Bydgoszcz a także komentatorem sportowym na Canal +.

Robert Małecki

W środowisku literatury kryminalnej Robert Małecki jest znanym pisarzem kryminalnym pochodzącym z Torunia. Absolwent uniwersytet u Kazimierza wielkiego i UMK w Toruniu. Przez wiele lat dziennikarz i redaktor gazety pomorza i Kujaw nowości. Był dyrektorem wydziału komunikacji społecznej informacji urzędu miasta Torunia a także pracował w dziale administracji w toruńskich Wodociągach Sp. z o.o.

Jest laureatem nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrody Kryminalnej Piły. Są to jedne z ważniejszych polskich kryminalnych trofeów literackich. Zdobył również „Złotą Karetę” w kategorii Kultura przyznawanych przez Toruński Dziennik „Nowości”.

Do tej pory Robert Małecki napisał dwie serie kryminalne. Pierwsza z nich to seria od dziennikarza Marku Benerze („Najgorsze dopiero nadejdzie”, „Porzuć swój strach”, „Koszmary zasną ostatnie”), natomiast druga o komisarzu Bernardzie Grossie („Skaza”, „Wada”, „Zdrada”). Jego najnowszą powieścią jest „Żałobnica”.          

Elżbieta Zawacka

Elżbieta Zawacka urodziła się w 1909 roku,  w Toruniu jako siódma z ośmiorga dzieci Ładysława i Marianny. Zmarła w październiku 2009 roku.

Mimo że rodzice między sobą mówili po polsku, do swoich dzieci mówili po niemiecku w ten sposób chcieli zapewnić im szansę na zdobycie wykształcenia w szkole niemiecki. Elżbieta uczęszczała do niemieckich szkół jej marzeniem było studiować na Politechnice Gdańskiej podobnie jak jej brat, niestety obojgu nie udało się zrealizować marzeń ze względu na problemy finansowe. Po maturze udzielała korepetycji z matematyki dzięki czemu udało jej się uzbierać na pierwszy rok studiów w Poznaniu na Wydziale matematyczno przyrodniczym. Wakacje pracowała na Toruńskiej poczcie by zarobić na dalsze studia. 

Od 1930 r. zaangażowana była w działalność Przysposobienia Kobiet do obrony kraju będąc początkowo instruktorką a później komendantką regionu Śląskiego PKW w Katowicach. Od 1939 roku była żołnierzem Kobiecego Batalionu Pomocniczej Służby Kobiet. Pod pseudonimem Zelma była jedną z organizatorek Struktury Służby Zwycięstwu Polski na Śląsku. Po przeniesieniu służbowo do Warszawy została kurierką V Oddziału Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej (później Armii Krajowej). Ponad 100 razy Zawacka przekraczała granice Rzeszy przewoziła meldunki i raporty Komendy głównej ZWZ-AK, do Warszawy powracała z pocztą i pieniędzmi. Była jedyną kobietą, która znalazła się w gronie 316 cichociemnych. Zajmowała się szkoleniem Kurierów i wyznaczaniem nowych tras. Była poszukiwana listem gończym na terenie Rzeszy.

Po rozwiązaniu AK była inspektorką w Państwowym Urzędzie Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego później nauczała w szkołach w Łodzi, Toruniu i Olsztynie. W 1951 roku została aresztowana przez funkcjonariuszy UB, została skazana na 10 lat więzienia, po wyjściu powróciła do pracy w szkolnictwie w Sierpcu i w Toruniu. Uzyskała stopień doktora Nauk humanistycznych na UMK w Toruniu.        

Została uhonorowana odznaczeniem Orderu Orła Białego (dwukrotnie) oznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyż Komandorski z gwiazdą, Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski,  Orderu Odrodzenia Polski,  (pięciokrotnie) Krzyż Walecznych, a także Złoty Krzyż Zasługi z mieczami i Krzyż Armii Krajowej.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram