W ostatnich tygodniach niejednokrotnie słyszałam o sytuacjach, w których moi znajomi, klienci musieli pomagać innym lub dostosowywać się do swoich znajomych, rezygnując ze swoich potrzeb, planów, tylko po to, aby zadowolić innych, uratować i „wzmocnić” przyjaźń, rodzinną więź.

Kiedy zapytałam czy poleciliby taką przyjaźń, relację z ich kolegą lub koleżanką swojej siostrze, swojemu ojcu czy swojemu synowi, córce? Odpowiadają, że nie. To po co miałbyś utrzymywać taką znajomość? Najczęściej odpowiedź ich brzmiała: z lojalności, z przyjaźni, z rodzinnych obowiązków, z przyzwyczajenia. No cóż, nie należy tego wszystkiego mylić z naiwnością. Lojalność, przyjaźń, rodzinne obowiązki powinny być negocjowane, uczciwe i sprawiedliwe. Nie jesteś moralnie zobligowany do wspierania kogoś, kto czyni Twój świat gorszym, ciągnie Cię w dół, przy kim czujesz się „niewystarczająco dobrym” i tracisz. Przeciwnie. Powinniśmy wybierać ludzi, którzy chcą sprawy polepszać, a nie pogarszać w Twoim życiu. To nie jest samolubstwo dobierać ludzi i otaczać się ludźmi, którzy są dla Ciebie dobrzy. Postępowaniem godnym pochwały jest zadawanie się z ludźmi, których życie stanie się lepsze, gdy Twoje życie stanie się lepsze.

Pomóż mi… uratuj mnie

Masz dobre zamiary – chcesz pomóc bliskiej, zagubionej osobie, uratować ją, pozostając przy tym w niezdrowej relacji. Pomaganie dla Ciebie jest najwyższą wartością. Może powinieneś poczekać do momentu, aż upewnisz się, że ta osoba chce, żebyś jej pomógł, poprosi o to. Jeśli osoba nie zapragnie poprawy, niemożliwa jest zmiana, a Ty stracisz czas i dużo sił. Może ten człowiek odrzucił ścieżkę prowadzącą w górę z uwagi na napotykane na niej przeszkody – nie każdy, kto żyje na dnie, pragnie się z niego podnieść. Niemożliwe jest przekonanie drugiej osoby do zmiany na lepsze. Wewnętrzne pragnienie poprawy jest warunkiem do przyjęcia pomocy i zmiany na lepsze. Może zamiast utrzymywać Waszą przyjaźń powinieneś zwyczajnie odejść i zajmować się czymś prawdziwym?

Nie sięgaj po więcej… nigdy nie będziesz wystarczająco dobry

Czasem, gdy ludzie mają o sobie niskie mniemanie, wybierają na swoich znajomych i partnerów osoby o problematycznej przeszłości, najczęściej ludzi cynicznych. Tacy przyjaciele nie próbują sięgać po lepsze, są bez ambicji i kręgosłupa moralnego. Będą zazdrościć, gdy będziesz osiągać sukces lub dokonasz czegoś wyjątkowego. Gdy im opowiesz, że udało Ci się coś, na czym Ci zależało, nie pogratulują Ci, lecz będą Tobie opowiadać o ich własnych, przeszłych sukcesach. Prawdopodobnie tymczasowo zerwą z Tobą kontakt, wycofają poparcie, skrytykują Cię. Ciągną Cię w dół, ponieważ Twoje kolejne osiągnięcia rzucają jeszcze jaśniejsze światło na ich wady. Będą Ci przeszkadzać i hamować Cię.

Kibicuję Tobie… możesz być kimś lepszym niż jesteś

Otaczaj się ludźmi, którzy kibicują Ci w Twoich ambicjach, pomysłach i nie będą krytykować Twoich osiągnięć i użalać się nad Tobą. Będą Cię chwalić, gdy zrobisz coś dobrego dla siebie i innych, a krytykować w sytuacjach odwrotnych. Wzmocni to Twoją determinację, aby robić to, co powinieneś we właściwy sposób. Będziesz rósł, chciał iść do przodu, sięgać po więcej. Gdy ośmielisz się aspirować do czegoś więcej, będą wierzyć w Ciebie i pomagać Ci, wspierać i cieszyć się Twoim sukcesom. Żeby otaczać się takimi dobrymi ludźmi, sam musisz być taką śmiałą i silną osobą dla innych. Miej odwagę.

Inwentaryzacja relacji

Zrób inwentaryzację relacji z ludźmi wokół siebie. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz po spotkaniu z nimi.

  • Czy czujesz, że wzrastasz, że jesteś doceniony i masz motywację do działania?
  • Lub przeciwnie – brak Ci sił, pewności siebie i zaczynasz mieć pesymistyczne nastawienie do otoczenia?
  • Co z tym zrobisz?

„Otaczanie się niewłaściwymi ludźmi daje niewłaściwe rezultaty w życiu” – Natalia Półtorak.

Złam zasady. Otaczaj się ludźmi, którzy życzą Ci jak najlepiej.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram