hand-2906434_1280

Zgubne skutki samotności


 

Czujesz się samotny? Wyniki najnowszych badań sugerują, że lepiej coś z tym zrobić, gdyż nie dość, że samotność jest nieprzyjemna, to może mieć niekorzystny wpływ na nasz system immunologiczny.

Według badań zaprezentowanych na dorocznym spotkaniu Society for Personality and Social Psychology (Stowarzyszenie Psychologii Osobowościowej i Społecznej), osoby samotne częściej doświadczają stanów zapalnych oraz reaktywacji uśpionych wirusów niż osoby o bogatej siatce znajomych.

Lisa Jaremka z Ohio State University College of Medicine wraz z innymi naukowcami, przeprowadziła dwa badania na grupie 200 kobiet po przebytym raku piersi w wieku około 51 lat oraz na 134 otyłych osobach w średnim wieku, bez poważnych kłopotów zdrowotnych.

W pierwszym badaniu naukowcy przeanalizowali krew kobiet po raku piersi pod kątem przeciwciał cytomegalovirusa – wirusa opryszczki, który może pozostawać w organizmie w stanie uśpionym, nie dając żadnych objawów. Nawet kiedy wirus jest w stanie uśpionym i nie powoduje żadnych objawów, to stymuluje organizm do wytwarzania przeciwciał. Większy poziom przeciwciał oznacza większą aktywność wirusa. Biorący udział w badaniu wypełnili również ankietę o samotności i własnych kontaktach społecznych. Badanie wykazało, że im bardziej badana osoba była samotna, tym większy był poziom przeciwciał cytomegalovirusa we krwi.

W drugim badaniu przebadano zarówno kobiety po raku piersi, jak i otyłe osoby w średnim wieku. Zbadano poziom białek zapalnych zwanych cytokinami. Pobrana została próbka krwi od badanych, po czym poddani oni zostali stresowi w postaci zmuszenia ich do improwizowanej przemowy oraz wykonywania działań matematycznych w pamięci przez publicznością w białych fartuchach.

Badanie wykazało, że osoby bardziej samotne wykazywały zwiększony poziom cytokiny interleukiny-6 po poddaniu się stresowi. Cytokina bierze udział w procesie gojenia, ale przewlekłe zwiększenie jej poziomu może być szkodliwe, a mianowicie może powodować choroby serca, artretyzm, cukrzycę typu 2, a nawet może prowadzić do prób samobójczych.

Aby rozwiązać ten problem nie wystarczy powiedzieć samotnym, żeby znaleźli sobie więcej znajomych. Jeśli jednak naukowcy odkryliby, w jaki dokładnie sposób samotność wpływa na stan zdrowia, mogliby opracować kurację, która pomogłaby w pewnym stopniu czyniąc samotność lżejszą przynajmniej z fizycznego punktu widzenia.

***

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować odpowiedniej opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram