Gdy prezesem jednej z największych spółek w Polsce został Daniel Obajtek zaczęto baczniej obserwować jego osobę. Zauważono, że specyficznie się zachowuje, a na jego twarzy pojawiają się grymasy. Okazuje się, że choruje na Zespół Taurette”a.
Zespół Tourette’a jest choroba neurologiczną o nieznanym pochodzeniu. Objawia się mimowolnym wypowiadaniem słów (często wulgarnych) oraz wykonywaniem pewnych ruchów – zwanych tikami.
Naukowcy wskazują jej powstawanie na podłoże genetyczne. Częściej występuje u mężczyzn. Zespół Tourette’a rozwija się poprzez występowanie zaburzeń w gospodarce neuroprzekaźników m.in. dopaminy. Wśród czynników ryzyka wymieniane są przede wszystkim zaburzenia psychiczne w wywiadzie rodzinnym, a także powikłania w przebiegu ciąży, takie jak: spożywanie alkoholu podczas jej przebiegu niedotlenienie lub uszkodzenie okołoporodowe, infekcje wirusowe i bakteryjne.
Pierwsze objawy choroby ujawniają się pomiędzy 2. a 15. rokiem życia. Często do nasilenia dochodzi w okresie młodzieńczym.
Leczenie to ustalenie odpowiedniego schemat postępowania i dostosowanie go do potrzeba osoby chorej. W przypadku lekkich objawów, zarówno chorzy, jak i bliscy są objęci wsparciem psychologicznym. Jeśli choroba dotyczy dzieci lub osób uczących się, powiadomieni zostają także nauczyciele którzy także powinni wspierać chorego aby udało się przejść proces edukacji bez problemów.. Grono pacjentów, u których objawy są nasilone i bardzo zaburzają życie codzienne, a także u których dochodzi do zachowań współistniejących, takich jak zaburzenia psychoruchowe czy agresywne, stosuje się leczenie farmakologiczne, psychoterapię i terapię behawioralną.
Te wszystkie terapie dają dobre skutki i osoba chora może w miarę dobrze funkcjonować w społeczeństwie. Jak każdy z nas chcą skończyć wymarzoną szkołę i dostać dobrą pracę. Dla osoby z Zespołem Tourette’a praca wiąże się z bardzo specyficznymi wymaganiami i problemami.Mogą one pracować właściwie w każdym zawodzie jednak trzeba pamiętać, że poza normalnym wysiłkiem, związanym z nabywaniem kolejnych umiejętności i utrzymaniem pracy, pojawia się dodatkowy wymiar radzenia sobie zarówno z własnymi symptomami, jak i z reakcjami na nie innych ludzi. A to powoduje ogromny stres, który prowadzi do pogłębienia się objawów chorobowych. Utrudnieniem w pracy biurowej może być też wielokrotne powtarzanie jednego zadania jak na przykład wielokrotne pisanie jednego zdania.
Trzeba również pamiętać, że tiki mogą utrudniać pracę w niektórych branżach. Na przykład, mogą (choć wcale nie muszą) być utrudnieniem w pracy stomatologa, fryzjera czy kierowcy, pilota, czy też kapitana okrętów.
Ważne, żeby przed rozpoczęciem pracy w danym zawodzie zastanowić się, jak dalece może to stanowić utrudnienie i czy ta praca jest dla tej osoby właściwa. Nigdy nie wolno zataić przed potencjalnym pracodawcom swojej choroby, bo skutki mogą być bardzo groźne. Każdy przypadek Zespołu Tourette’a jest inny! Tylko niewielka grupa ludzi z Tourettem ma objawy na tyle silne, że uniemożliwiają im pracę. I tylko od nas zależy czy zaakceptujemy osobę, która zmaga się z tym zespołem objawów.