Jak zadbać o zdrowie, które odgrywa główną rolę w naszym życiu? Jest takie słynne trio, które sprawdza się w każdym wypadku, kiedy chcemy o siebie zadbać i poprawić samopoczucie. Zdrowe odżywianie, ruch oraz profilaktyczne badania. I tyle! Proste, prawda?

Mimo tego, że większość z nas bez problemu ma dostęp do tych oto trzech głównych aspektów dbania o zdrowie, to nadal mamy z tym problem. Na myśl o zdrowej żywności przychodzi nam na myśl jedzenie mdłej sałaty na obiad i picie niesmacznych, warzywnych koktajli. Kiedy mówimy o ruchu, wyobrażamy sobie wstawanie o piątej rano, bieganie do upadłego czy mordercze treningi. Badania profilaktyczne? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. To wcale nie musi tak wyglądać! Zamiast słodyczy w sklepie można wybrać ziarna słonecznika lub suszone owoce. Świeży owoc również będzie świetnym rozwiązaniem. Można też od czasu do czasu zrobić obiad pieczony, zamiast smażony na patelni. Rzadziej pić napoje gazowane. To nie tak wiele, a robi ogromną różnicę! Warto też zwrócić uwagę na ilość wypitej przez nas wody.

Ile jej pić? Wystarczy pomnożyć 30ml razy tyle, ile ważymy. Przykładowo: 30ml x 70kg = 2100, czyli 2 litry i 100ml. Ruch też nie musi być nieprzyjemnym obowiązkiem czy wyrzeczeniem. Wystarczy iść na przyjemny spacer, szybszym tempem. Ile czasu trzeba spacerować, aby odczuć jego korzyści? Godzinę? Dwie? Nie! Dwadzieścia minut dziennie! Tyle nas dzieli do lepszego samopoczucia i większej sprawności. Niewielka cena, za tak wiele plusów, prawda? Teraz, kiedy wiosna zbliża się wielkimi krokami, tym bardziej warto z tego skorzystać. Wiosenny, przyjemny spacer, kiedy możemy zaobserwować budzącą się do życia przyrodę, a przyjemne promienie słońca obdarowują nas w witaminę D, nie jest żadnym wyrzeczeniem.

Nie wspominając o tym, jak wiele korzyści taki spacer daje naszemu zdrowiu psychicznemu. Badania profilaktyczne również są zmorą dzisiejszych czasów. Jak można je wspomóc? Pomocnym urządzeniem jest pulsoksymetr. Jak on działa? Służy do pomiaru saturacji oraz częstotliwości pracy serca, innymi słowy – pulsu. Kiedy pojawiają się  wątpliwości co do stanu zdrowia, można użyć właśnie pulsoksymetru. Oczywiście żadne urządzenie nie zastąpi wizyty u lekarza! Dlatego, kiedy poczujecie się gorzej, przychodnia lub szpital jest pierwszym kierunkiem w którym powinniście się udać.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram