Zdrowie w pandemii_fot. Diagnostyka Laboratoria

Zdrowie w dobie pandemii


 

Wiosną w ramach kampanii Zdrowie pod lupą laboratoria DIAGNOSTYKI zachęcały do badań ogólnych i ukierunkowanych na ocenę stanu wątroby i nerek. W drugiej części kampanii proponujemy zestawy badań w kierunku chorób predysponujących do ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz do sprawdzenia, czy przebyliśmy infekcję wirusem SARS-CoV-2. Będą to odpowiednio:  e-pakiet Zdrowie w dobie pandemii + RAPORT oraz e-pakiet Koronawirus SARS-CoV-2, panel przeciwciał (IgM, IgG) półilościowo. Kampania trwa od 28 września do 30 listopada br.

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 może przebiegać w cięższej postaci u osób, które chorują
na schorzenia przewlekłe.

W przebiegu COVID-19 nasileniu mogą ulegać procesy patologiczne już wcześniej toczące się w chorych narządach – np. dalsze zmniejszanie rezerwy płucnej u chorych z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) czy pogarszanie funkcji serca u pacjentów z niewydolnością tego organu. Lista schorzeń i innych czynników ryzyka podlega ciągłej rewizji, jest uzupełniana i weryfikowana w miarę pojawiania się wiarygodnych danych z obserwacji dużych grup pacjentów. Aktualnie, niekorzystny wpływ na przebieg COVID-19 najlepiej udokumentowano dla:  poważnych chorób sercowo-naczyniowych (niewydolność serca, choroba wieńcowa, kardiomiopatie), chorób nowotworowych, przewlekłej choroby nerek, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), otyłości (BM I≥ 30), cukrzycy typu 2, anemii sierpowatej oraz stanów po przeszczepie narządów – podsumowuje dr n. med. Emilia Martin, specjalista ds. badań laboratoryjnych.

We wczesnym wychwyceniu wielu nieprawidłowości zdrowotnych pomóc mogą badania laboratoryjne, które są dostępne w ramach e-pakietu Zdrowie w dobie pandemii.
W e-pakiecie znajduje się 14 badań: 
morfologia krwi, glukoza – podstawowe badanie w kierunku cukrzycy i stanów ją poprzedzających, lipidogram (CHOL, HDL, nie-HDL, LDL, TG) – jeden z głównych wskaźników ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, kreatynina z eGFR – główny laboratoryjny wykładnik funkcji nerek; wzrost stężenia kreatyniny we krwi, któremu towarzyszy spadek parametru eGFR wskazuje na niewydolność nerek, próby wątrobowe – grupa badań, pozwalająca ocenić stan wątroby i dróg żółciowych, obejmująca oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST, GGTP i ALP) oraz stężenia bilirubiny całkowitej oraz CRP – niespecyficzny wskaźnik toczącego się stanu zapalnego. Pakiet zawiera automatyczny raport, dołączony do wyniku badań i ułatwiający ich interpretację, cena w czasie kampanii to 79 zł. https://diag.pl/sklep/pakiety/e-pakiet-zdrowie-w-dobie-pandemii/

W drugim zestawie dostępny jest panel przeciwciał anty-SARS-CoV-2 (IgM, IgG) półilościowo. Test wykrywa obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 w dwóch klasach: IgG i IgM, powstających po kontakcie z wirusem SARS-CoV-2. Dowiedziono, że przeciwciała klasy IgM i IgG pojawiają się we krwi prawie równocześnie – IgM w przeciągu 5 dni od wystąpienia objawów, a IgG po 5-7 dniach. Dotychczasowe badania wskazują, że przeciwciała IgM zanikają ok. 6-7 tygodnia po infekcji, kiedy to IgG są jeszcze obecne. Nie ustalono jeszcze, jak długo przeciwciała w klasie IgG utrzymują się w krążeniu. Wynik dodatni badania przeciwciał najpewniej wskazuje na przebyty kontakt z wirusem SARS-CoV-2. Cena w czasie trwania kampanii jest obniżona i wynosi 169 zł.
https://diag.pl/sklep/pakiety/koronawirus-sars-cov-2-panel-przeciwcial-igm-i-igg-lub-iga-i-igg-polilosciowo/

 

Jesienna kampania profilaktyczna potrwa do 30 listopada 2020 roku. Będzie realizowana za pośrednictwem e-sklepu DIAGNOSTYKI, ceny pakietów na czas kampanii zostały obniżone. Ważność zakupionych voucherów to 90 dni od daty zakupu. Pakiety badań można zrealizować w Punktach Pobrań, które realizują sprzedaż internetową (lista tych placówek dostępna jest w Katalogu Punktów Pobrań po wybraniu checkboxa realizuje e-commerce).

 

Więcej informacji na stronach kampanii:  www.diag.pl/pacjent/akcja-edukacyjno-profilaktyczna-zdrowie-pod-lupa/ oraz www.diag.pl/pacjent/akcja-edukacyjno-profilaktyczna-zdrowie-pod-lupa-w-dobie-pandemii/l

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram