Mężczyźni kochają długie nogi. A kobiety kochają szpilki – nosi je aż 90% kobiet w wieku 20-50 lat. Niestety, wydłużona obcasem sylwetka nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem – bywa, że dochodzi do patologii, zwłaszcza u kobiet po 40-tce, bardziej narażonych na urazy i przeciążenia.
Jeśli twój obcas przekracza 5 cm, musisz się liczyć z konsekwencjami:
1. Bóle kręgosłupa
Najbardziej cierpi dolny odcinek kręgosłupa i to w tej części pleców najczęściej odczuwamy bóle. Ale nie tylko – powstałe w trakcie chodzenia na wysokich obcasach przeciążenia dotyczą też krzyża i odcinka szyjnego. Chodząc w szpilkach zwiększamy aktywność szyjnych mięśni przykręgosłupowych. Jeśli więc cierpisz na nawracający ból w tej okolicy – sprawdź w jakich butach chodzisz najczęściej.
2. Napięcia mięśniowe w dolnym odcinku kręgosłupa
Wielogodzinne chodzenie na wysokich obcasach jest niebezpieczne dla kręgosłupa. Może też prowadzić do przewlekłego zmęczenia mięśni w okolicy lędźwiowej. Wyjątkowo narażone są panie po 40-tce, bardziej podatne na urazy i przeciążenia.
3. Kontuzje i choroby stawów
Podczas chodzenia na obcasach ma miejsce drastyczne zaburzenie stabilizacji ciała. To z kolei ma duży wpływ na stawy biorące udział w lokomocji i może prowadzić do kontuzji np. zwichnięcia kostki, przez zwyrodnienia stawów kolanowych, a nawet uszkodzenia miednicy i stawu biodrowego.
4. Haluksy
Przeciążenia w przedniej części stopy, zwiększony nacisk na paluch mogą prowadzić do tzw. haluksów czyli deformacji stóp. To bolesna dolegliwość, która może wymagać leczenia operacyjnego.
5. Wrastające paznokcie
Przednia część szpilek jest przeważnie tak zbudowana, że palce stóp nie mogą układać się swobodnie i zazwyczaj bardzo ściśle do siebie przylegają. Ponadto, stopa w bucie na obcasie odczuwa nacisk na przedstopie, co z kolei powoduje, że paluch jest uciskany przez pozostałe cztery palce. W takim przypadku istnieje ryzyko, że płytka paznokcia będzie wrastać w skórę. Nosząc szpilki, dbajmy zatem szczególnie o stopy i ich paznokcie.
Często bolesne rezultaty noszenia szpilek można załagodzić poprzez… rezygnację z nich. Bywa, że korzystna jest fizjoterapia: masaże, lasery, ultradźwięki, itd. Gdy urazy są poważniejsze, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Drogie panie, pamiętajmy, że zdrowe nogi są najbardziej sexy!