Mężczyźni kochają długie nogi. A kobiety kochają szpilki – nosi je aż 90% kobiet w wieku 20-50 lat. Niestety, wydłużona obcasem sylwetka nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem – bywa, że dochodzi do patologii, zwłaszcza u kobiet po 40-tce, bardziej narażonych na urazy i przeciążenia.

Jeśli twój obcas przekracza 5 cm, musisz się liczyć z konsekwencjami:

1. Bóle kręgosłupa

Najbardziej cierpi dolny odcinek kręgosłupa i to w tej części pleców najczęściej odczuwamy bóle. Ale nie tylko – powstałe w trakcie chodzenia na wysokich obcasach przeciążenia dotyczą też krzyża i odcinka szyjnego. Chodząc w szpilkach zwiększamy aktywność szyjnych mięśni przykręgosłupowych. Jeśli więc cierpisz na nawracający ból w tej okolicy – sprawdź w jakich butach chodzisz najczęściej.

2. Napięcia mięśniowe w dolnym odcinku kręgosłupa

Wielogodzinne chodzenie na wysokich obcasach jest niebezpieczne dla kręgosłupa. Może też prowadzić do przewlekłego zmęczenia mięśni w okolicy lędźwiowej.  Wyjątkowo narażone są panie po 40-tce, bardziej podatne na urazy i przeciążenia.

3. Kontuzje i choroby stawów

Podczas chodzenia na obcasach ma miejsce drastyczne zaburzenie stabilizacji ciała. To z kolei ma duży wpływ na stawy biorące udział w lokomocji i może prowadzić do kontuzji np. zwichnięcia kostki, przez zwyrodnienia stawów kolanowych, a nawet uszkodzenia miednicy i stawu biodrowego.

4. Haluksy

Przeciążenia w przedniej części stopy, zwiększony nacisk na paluch mogą prowadzić do tzw. haluksów czyli deformacji stóp. To bolesna dolegliwość, która może wymagać leczenia operacyjnego.

5. Wrastające paznokcie

Przednia część szpilek jest przeważnie tak zbudowana, że palce stóp nie mogą układać się swobodnie i zazwyczaj bardzo ściśle do siebie przylegają. Ponadto, stopa w bucie na obcasie odczuwa nacisk na przedstopie, co z kolei powoduje, że paluch jest uciskany przez pozostałe cztery palce. W takim przypadku istnieje ryzyko, że płytka paznokcia będzie wrastać w skórę. Nosząc szpilki, dbajmy zatem szczególnie o stopy i ich paznokcie.

Często bolesne rezultaty noszenia szpilek można załagodzić poprzez… rezygnację z nich. Bywa, że korzystna jest fizjoterapia: masaże, lasery, ultradźwięki, itd. Gdy urazy są poważniejsze, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Drogie panie, pamiętajmy, że zdrowe nogi są najbardziej sexy!

This click service isn’t the first time that the company has introduced such an app in order to entice android users into grabbing its latest and greatest
Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram