Zima może być kapryśna pogodowo porą roku. Odczuwa to nie tylko nasze ogólne zdrowie i samopoczucie, ale też skóra. Rano, wychodząc z domu narażamy ja często na przymrozek, wracając  na termometrze może być już sporo stopni powyżej zera. W takie dni tym bardziej pamiętajmy o właściwej pielęgnacji.

1. Krem z filtrem

To obowiązek przez cały rok, gdyż na promieniowanie UV jesteśmy narażeni nawet w pochmurne dni. To przyczyna fotostarzenia, czyli po prostu zmarszczek. W okresie jesienno-zimowym wystarczy SPF 15 do 30.


2. Nie przesadzajmy z peelingami

Dla niektórych złuszczanie skóry to ważny element pielęgnacji. Zimą musimy jednak uważać, zwłaszcza jeśli mówimy o peelingach gruboziarnistych. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy (jeśli nie mamy problemów skórnych). Musimy tez uważać, gdy nasza cera się przetłuszcza – zbyt częste peelingi mechaniczne mogą powodować zwiększoną produkcję sebum. Nie powinniśmy jednak zupełnie rezygnować z takich zabiegów, aby procesy odnowy skóry mogły przebiegać prawidłowo. Kosmetyki dobierajmy indywidualnie do potrzeb.

3. Nawilżajmy

Nawilżanie to podstawa! Zmieniajmy jednak typy kremów zgodnie z porą roku. Latem lekkie kremy na bazie wody spełniają swoją funkcję nie pozostawiając na skórze lepkiej warstwy. Jesienią i zimą postawmy na bogatsze, tłustsze kremy, chroniące przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Co ważne, nie spowodują szkód, gdyż nie zamarzną w ujemnej temperaturze. Ważnym składnikiem są ceramidy, witaminy i … cholesterol!

4. Wazelina zawsze pod ręką

Doskonała do ochrony ust przed mrozem – jest bezzapachowa i tworzy film ochronny, który zatrzymuje wodę i ciepło. Przyda się też do przesuszonych dłoni.

5. Po kolei

Jeśli stosujesz skoncentrowane preparaty z witaminami, kwasem hialuronowym itp., nakładaj je przed tłustymi kremami. W odwrotnej kolejności, te pierwsze nie przenikną przez ochronną warstwę.

6. Czysta buzia przed snem

Pomimo założonych funkcji upiększających i ochronnych, kosmetyki wraz z całodziennymi zanieczyszczeniami zebranymi na twarzy pozostawione na noc mogą być źródłem problemów (zaskórniki, krostki, pryszcze…). Codziennie powinnyśmy więc oczyszczać twarz odpowiednim mleczkiem, żelem lub płynem micelarnym. Tym samym skóra będzie przygotowana na odżywczą dawkę kremu na noc.

7.  Uwaga na mydło

Mydło usuwa kwaśny płaszcz ochronny skóry oraz lipidy, dlatego w pewnym wieku nie jest już wskazane do mycia twarzy. Stosujmy specjalnie skomponowane preparaty do mycia, dostosowane do naszego wieku i potrzeb skóry.

8. Zadbane usta

Dbając o twarz nie wolno nam zapomnieć o ustach. Zawierają najmniej gruczołów łojowych i w chłodne dni należy szczególnie o nie zadbać. Odżywcze balsamy ochronne, nawet pod kolorową szminka są konieczne. Filtry UV – obowiązkowe.

9. Nie ma drogi na skróty

Nawet najlepsze kremy nie są w stanie cofnąć czasu, a najlepsze rezultaty otrzymamy łącząc odpowiednie kosmetyki ze zdrowym trybem życia. Na zmianę przyzwyczajeń nigdy nie jest za późno! Mieszanka doskonała to: odpowiedni krem na oczyszczoną skórę, regenerujący sen i nawilżanie od środka czyli picie wody oraz oczywiście rezygnacja z używek.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram