Z myślą o osobach cierpiących na poważną chorobę oczu: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) Przychodnie Lekarskie Hipokrates oraz firma Bayer organizują warsztat edukacyjny.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem to najczęstsza przyczyna nieodwracalnej utraty widzenia w krajach rozwiniętych. Według danych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego dotyka ona 1,5 mln Polaków, a do 2020 r. liczba ta może sięgnąć 2 mln. Ta przewlekła choroba oczu występuje zwykle u osób po 50. roku życia.

„Spotkanie z AMD” odbędzie się 21 września w Toruniu, wstęp wolny. Uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak postępować podczas choroby, zostaną poinformowani o przysługujących im świadczeniach w zakresie rehabilitacji, doboru pomocy optycznych, a także wsparcia psychologa. Warsztaty rozpocznie wykład lekarza okulisty, który wyjaśni przyczyny, opowie jak rozpoznać, diagnozować oraz jakie leczenie podjąć w walce z AMD: wygłosi go lek. med. Julita Berdych z ośrodka Przychodnie Lekarskie Hipokrates. Ujęcie psychologiczne, w tym techniki zmniejszania stresu i strachu, oraz rolę motywacji w procesie choroby przedstawi Ewa Stanikowska, psycholog z Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie. Rehabilitacja osób słabowidzących będzie tematem wystąpienia Grażyny Machury, tyflopedagoga z powyższej przychodni.

Spotkanie odbędzie się w sobotę 21 września o godz. 10.00 w sali konferencyjnej hotelu Filmar (ul. Grudziądzka 39-43), zakończy ok. godz. 12.30. Podczas spotkania uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne. Spotkanie w Toruniu jest elementem ogólnopolskiego cyklu warsztatów edukacyjnych – poprzednie odbyły się w Katowicach i Kędzierzynie-Koźlu.

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (Age-related Macular Degeneration – AMD) – to przewlekła, postępująca choroba oczu. Dotyczy plamki – obszaru na dnie oka, odpowiedzialnego za widzenie centralne. Z wiekiem może dochodzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w tej delikatnej strukturze. Uszkodzenia powodują zaburzenia widzenia: tj. pogorszenie ostrości wzroku, zniekształcenie obrazu, gorsze widzenie barw. Początkowo choroba może przebiegać bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest regularne badanie wzroku.

Istnieją dwie postacie AMD: postać sucha i postać wysiękowa. Postać sucha cechuje się powolnym postępem choroby. Pogorszenie ostrości wzroku następuje stopniowo, w ciągu miesięcy lub lat. Zmiany zachodzące w plamce mają głównie charakter zanikowy. W postaci wysiękowej powstają nowe nieprawidłowe naczynia w okolicy plamki. Ściany naczyń są cienkie i kruche, stąd na dnie pojawiają się wysięki i krwotoki, które – oprócz zaburzeń widzenia – w końcowym stadium mogą spowodować powstanie blizny i prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki. Do leczenia wysiękowej postaci AMD przeznaczone są leki podawane do ciała szklistego, blokujące białko – czynnik wzrostu, które bierze udział w procesie tworzenia nieprawidłowych naczyń krwionośnych.

Postać wysiękowa stanowi około 10% wszystkich przypadków AMD, ale jest odpowiedzialna za 90% przypadków utraty wzroku związanej z tym zaburzeniem. W Polsce pacjenci z wysiękową postacią choroby mają dostęp do bezpłatnego leczenia. Terapia finansowana jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

O Bayer

Bayer jest globalnym przedsiębiorstwem posiadającym kluczowe kompetencje w obszarze nauk Life Science: ochronie zdrowia oraz żywieniu. Produkty i działania firmy Bayer mają na celu przynoszenie ludziom korzyści, wspierają wysiłek związany z wyzwaniami stawianymi przez rosnącą i starzejącą się globalną populację. Bayer dąży do tworzenia wartości poprzez innowacje i wzrost. Bayer przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju, a marka Bayer kojarzona jest z zaufaniem, niezawodnością i jakością na całym świecie. W roku podatkowym 2018 grupa Bayer zatrudniała ok. 117 000 pracowników, a wielkość sprzedaży wyniosła 39,6 mld €. Wydatki inwestycyjne wyniosły 2,6 mld €, a wydatki na badania i rozwój 5,2 mld €. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.bayer.com.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram