Stopa cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy, czyli choroby spowodowanej podwyższonym stężeniem glukozy we krwi. Powikłanie to, charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem stóp, zmniejszając ich czułość i wrażliwość na ból oraz znacznie utrudnia gojenie się ran, co świadczy o powstawaniu procesu martwiczego.
Jest to bardzo poważne powikłanie powodujące deformację stóp, utrudniając chodzenie a w skrajnych, nieleczonych przypadkach choroby, może prowadzić do amputacji. Dlatego chory na cukrzycę w sposób szczególny powinien skupić się na właściwej pielęgnacji stóp oraz poświęcić im dużo uwagi, nie bagatelizując nawet najdrobniejszego zranienia.
Objawy stopy cukrzycowej
- zaburzenia odczuwania bólu, temperatury, dotyku,
- skurcze mięśni, uczucie drętwienia i mrowienia,
- pęknięcia, owrzodzenia, łuszczenie i wysuszenie skóry,
- trudności z gojeniem się ran,
- deformacja stóp.
Profilaktyka stopy cukrzycowej
W profilaktyce powikłań cukrzycy należy przede wszystkim skupić się na prawidłowym i konsekwentnym leczeniu samego źródła, czyli cukrzycy. To, co Ty możesz zrobić dla swoich stóp, aby jak najdłużej pozostawić je w dobrej kondycji, to:
- unikanie ryzyka zranienia, skaleczenia (unikaj chodzenia na boso!)
- wprowadź wyjątkową pielęgnację- delikatnie myj stopy łagodnymi detergentami (z naturalnym pH), dokładnie osuszaj, dbaj o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, nie narażając jej na pęknięcia, przesuszenia,
- stosuj odzież (skarpety, rajstopy, buty) z naturalnych włókien, co pozwoli Twojej skórze oddychać,
- nie lekceważ nawet drobnych zranień; nie narażaj stóp na obciążenie, chroń przed zakażeniami grzybiczymi,
- łagodnie postępuj z obcinaniem paznokci u stóp, aby nie doprowadzić do skaleczenia.
Powyższe wskazówki pomogą Ci utrzymać prawidłową higienę i stan Twoich stóp. Ponadto, cały czas obserwuj swoje stopy, ponieważ z powodu obniżonego czucia, drobne rany mogą być niezauważone, o każdej zmianie poinformuj swojego lekarza prowadzącego.