Każdy z nas nie wątpi w tym, że dobra pamięć jest kluczową dla jakościowego życia. Kto nie chciałby pamiętać więcej z tego, co widział, czytał, słyszał? Kto nie chciałby zapomnieć o zapominaniu nazwisk, dat spotkań czy dodatkowych zadań, haseł? Kto nie chciał pomóc swoim dzieciom, wnukom, współpracownikom i samemu siebie uczyć się szybciej?

Skoro ludzie żyją dłużej, będą też dłużej pracować. Dłuższe życie wiąże się z długą karierą. Zgubne jest myślenie, że 20 lat edukacji zapewni nam przewagę konkurencyjną podczas tak długiej aktywności zawodowej. Umiejętność uczenie się w pracy, w szkole jest kluczową w dzisiejszych czasach i opóźnia proces słabnięcia pamięci. Ale mało kto wie o etapach zapamiętywania informacji, zrozumienie których pomoże uczyć się więcej i szybciej.

Siła sugestii

Badacze, aby wykazać, że niektóre informacje mogą mieć wpływ na jakość pamięci, dali do przeczytania pewnej liczbie osób w podeszłym wieku artykuł o nieprawidłowej treści, poświęcony procesowi starzenia się. Część z tych osób otrzymała artykuł, mówiący o nieuniknionym osłabieniu pamięci; pozostali – tekst, w którym wyjaśniono, jak najdłużej zachować dobrą pamięć.

Następnie tych ludzi poddano testowi na zapamiętanie listy wyrazów. Wyniki dawały do myślenia: ci z badanych, którzy uprzednio przeczytali artykuł o optymistycznym wydźwięku, zapamiętali o 30 słów więcej niż pozostali.

U tych ostatnich negatywny charakter informacji, zawartych w przeczytanych przez nich tekście, przywoływał stereotyp o nieuchronionej utracie pamięci, postępującej wraz z wiekiem; to z kolei spowodowało u nich lęk i spowodowało spadek wydajności pamięci.

Jesteśmy stworzeni do rozwiązywania problemów

Karteczki, kalendarze, aplikacje w telefonie, przypomnienia i alarmy – robimy wiele, aby nic ważnego nam nie umknęło. Zabiegani i przytłoczeni informacjami chcemy mieć pamięć pod kontrolą. A gdyby tak zamiast tracić czas na zapisywanie tego, co mamy pamiętać, poprawić swoją zdolność zapamiętywania?

Na to nigdy nie jest za późno. Ludzki mózg ma zdolność do budowania nowych sieci neuronów przez całe życie, a nasza pojemność pamięci jest nieograniczona, jeśli zdamy sobie sprawę, jak wiele informacji ona w stanie zebrać i zachować: słownictwo – tysiąca słów, różne języki, nasze przeżyte doświadczenia, twarze…

Człowiek jest stworzony do bycia aktywnym umysłowo. Jesteśmy stworzeni do rozwiązywania problemów.

6 etapów zapamiętywania informacji

Pamięć jest procesem, dzięki któremu przechowujemy, a później odtwarzamy informacje. Zrozumienie procesu zapamiętywania informacji i zastosowanie kilku prostych kroków może bardziej wspomóc naszą zdolność do zapamiętywania.

  1. Zainteresowanie i motywacja

Najłatwiej nam przychodzi zapamiętywanie tego, co sami chcemy, ale nie tego, co musimy przyswoić. Nasz aparat sensoryczny reaguje silniej na ważne bodźce, a słabiej na bodźce nieistotne dla nas.

  1. Uwaga

Jest to warunek zapamiętania czegokolwiek: bez skupienia uwagi nie zdołamy poprawnie odebrać docierających do nas informacji. Aby jakieś bodziec wejściowy został przekazany, trzeba na niego zwrócić uwagę. Zdarzyło nam mieć trudność z odnalezieniem auta na parkingu? Jeśli parkując go, nie zdaliśmy sobie trudu zanotowania kilku punktów orientacyjnych, to zawiodła nas nasza uwaga, a nie pamięć. Skupienie się, odpoczynek, spokój, unikanie stresu – wszystko to ma znaczenie dla dobrego odbioru informacji, które chcemy zapamiętać. Z drugiej strony zbyt wiele bodźców w polu widzenia ogranicza nasze moce przerobowe.

  1. Tworzenie obrazów umysłowych

Gdy dociera do nas jakaś informacja, przetwarzamy ją na dwa sposoby: za pomocą języka, przekładając na słowa to, co widzimy, słyszymy i czujemy oraz posługując się obrazem – wizualizując w myślach to, w jaki sposób mózg zinterpretował daną informację. Informacja zostaje przedstawiona w postaci obrazu i jednocześnie słów. To jest pierwszy etap procesu zapamiętywania.

  1. Porządkowanie informacji

Porządkowanie, przypisywanie znaczeń i hierarchizacja informacji są zabiegami, dzięki którym łatwiej przyswajamy wiedzę i poprawnie zapisujemy w pamięci długoterminowej.

  1. Powtarzanie

Aby dobrze zapamiętać, trzeba powtarzać dane informacje, a nawet uczyć się ich na pamięć. Jeśli chcemy, by przyswojona wiedza zapisała się w naszej pamięci długoterminowej, powinniśmy regularnie powtarzać.

  1. Przekazywanie informacji

Przetwarzanie i ponowne formułowanie własnymi słowami zapamiętanych faktów i wiadomości przez opowiadania ich, spisywanie czy streszczanie, to znakomite sposoby aktywnego przyswajania wiedzy.

Nie zapominaj o tym, że nic nie zastąpi dobrze przespanej nocy, jeśli chodzi o zapamiętywanie informacji. Jest to naukowo udowodniono. Sen przyczynia się do utrwalania wspomnień. Pozbawienie snu zaburza zdolność zapamiętywania.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Natalia Półtorak

Certyfikowany coach ACC International Coaching Federation (ICF) oraz CoachWise, członek ICF. Ukończyłam studia z bankowości, przedsiębiorczości i zarządzania. Posiadam 13-letnie doświadczenie lidera i managera w międzynarodowych korporacjach i startupie, gdzie tworzyłam działy, efektywnie realizowałam projekty i skutecznie zarządzałam zespołami. Z mojego doświadczenia wynika, że żeby być skutecznym, szczęśliwym liderem, managerem, partnerem, seniorem, trzeba zawsze pamiętać o sobie, swojej energii, efektywności i rozwoju osobistym. Inaczej nie potrafimy się skoncentrować na ważnych aspektach naszego życia, będzie brakować nam energii i zaczniemy się wahać, a w końcu zastygniemy w bezruchu. Z tego względu wybrałam coaching, bo jest to skuteczne narzędzie pomagające w rozwoju osobistym, który przekłada się nie tylko na nasze życie, a i na rodziny, firmy, przyjaciół i ważne strefy życia. Specjalizuję się w realizacji coachingów indywidualnych rozwijających kompetencje osobiste i przywódcze. Wspieram Klientów w osiąganiu pozytywnych zmian w zachowaniu, w lepszym nawiązaniu i utrzymywaniu kontaktów z innymi ludźmi i w stawaniu się takimi osobami, jakimi chcą być, aby znaleźć w życiu sens i szczęście. Z pasją pomagam wydobywać z ludzi to, co najlepsze i zapewniam im narzędzia, dzięki którym mogą osiągnąć swój pełny potencjał lidera, managera i partnera. Uwielbiam podróżować po świecie, poznawać inne kultury, kuchnię, sztukę i „inność” ludzi.
Zmień czcionkę
instagram