Stworzenie testamentu jest jedną z ważniejszych decyzji, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. W końcu nie chcesz, aby majątek Twojego życia znalazł się w niepowołanych rękach. Tym bardziej, że coraz częściej w wielu rodzinach występują wątpliwości – gdy brakuje podobieństwa, istnieje podejrzenie romansu czy grupa krwi się nie zgadza… Zatem jak sprawdzić, czy danej osobie należy się spadek i o czym pamiętać wcześniej?

O tym pamiętaj, zanim przepiszesz spadek

Bijesz się z myślami, czy jesteście spokrewnieni i czy podejmujesz słuszną decyzję? Wątpliwości same nie znikną, dlatego warto jak najszybciej zyskać pewność. Dzięki temu: zapewnisz sobie spokój, który przecież jest bezcenny; w przypadku potwierdzenia Twoich wątpliwości (nie jesteście rodziną) – zyskasz szansę na podjęcie kolejnych kroków i rozwiązanie sytuacji; w przypadku wykluczenia Twoich wątpliwości (jesteście rodziną) – zyskasz pewność, że Twój majątek zostanie przekazany odpowiedniej osobie.

Rodzinne dylematy? Wcale nie tak rzadkie

Wątpliwości potrafią być bardzo męczące. Tym bardziej, że wiele osób po prostu się ich wstydzi. Niepotrzebnie – rodzinne dylematy wcale nie są rzadkością…

Niedawno zgłosiła się do mnie kobieta z praktycznie dorosłym już dzieckiem – twierdzi, że to córka mojego syna, który już dawno nie żyje. Chyba nie ma nic złego w tym, że chcę mieć całkowitą pewność – mówi Pani Joanna.

Pan Maciej od lat zmaga się z kolei z trochę inną sytuacją: „Mam podejrzenia, że wnuk może nie być dzieckiem mojego syna, bo jest zupełnie do niego niepodobny. Przed napisaniem testamentu chciałbym się ostatecznie upewnić, czy są słuszne”.

Zyskaj pewność – sprawdź więzy krwi

W jaki sposób dowiedzieć się, czy na pewno jesteście spokrewnieni? To naprawdę proste – istnieją badania genetyczne, które pozwalają to sprawdzić. Można dzięki nim zbadać różne relacje, m.in. między babcią a wnuczką, dziadkiem a wnukiem czy bratankiem a wujkiem. I to na podstawie takich próbek jak np. smoczek, chusteczka z katarem, niedopałek papierosa czy szczoteczka do zębów.

Ale czy warto? Jeśli męczą Cię wątpliwości – tak, ponieważ rezultat takiego badania pozwoli Ci się ich pozbyć. A to nie wszystko. Dzięki pewności zyskasz też szansę na unormowanie prawnej sytuacji w odpowiednim momencie i przekazanie spadku odpowiednim osobom.

Autor: www.asklepios.org.pl

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram