Według Światowej Organizacji Zdrowia, około 95% światowej populacji żyje w miejscach, w których występuje niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza. Przede wszystkim dotyczy to krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji Południowej.

Około 11,2% zgonów na całym świecie przypisuje się zanieczyszczeniu powietrza. To więcej niż liczba zgonów spowodowana nadużywaniem alkoholu, brakiem aktywności fizycznej lub wysokim spożyciem sodu.

Zanieczyszczenie powietrza dzieli się na trzy główne kategorie: zanieczyszczenie powietrza, wysokie stężenie ozonu i zanieczyszczenie powietrza w obszarach mieszkalnych. Zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie widoczne w Afryce Północnej i Zachodniej oraz na Bliskim Wschodzie, gdzie w powietrzu unosi się pył mineralny. W niektórych krajach tego regionu, spalane są również wszystkie odpady z rolnictwa i lasów. Wielu mieszkańców nadal ogrzewa swoje domy paliwem stałym, zwiększając emisję do powietrza. Jeśli chodzi o stężenie ozonu, największy poziom odnotowywany jest na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowej.

Jeśli rozpatrzymy te czynniki osobno, zanieczyszczenie powietrza na liście przyczyn zgonów na całym świecie, plasuje się na 6. pozycji, zanieczyszczenie w pomieszczeniach mieszkalnych – na 8., a stężenie ozonu na 33. Łącznie, w 2016 roku spowodowały one 6,1 miliona zgonów na całym świecie.

Słaba jakość powietrza może być przyczyną różnych chorób lub niepełnosprawności. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie żyjący na skażonych obszarach, częściej trafiają do szpitala lub umierają z powodu chorób serca i płuc niż mieszkańcy „czystych” obszarów naszej planety.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram