Woda z liści szałwii lekarskiej czy aloesu zwyczajnego jest alternatywą dla tradycyjnych toników do twarzy, które mogą zawierać sztuczne składniki i zatykać pory. Nasza cera po ich użyciu jest oczyszczona, odświeżona i nawilżona. Poza tym szałwia i aloes łagodzą podrażnienia i stany zapalne, a także zwalczają bakterie i wolne rodniki.

Szałwia lekarska

Jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvere, czyli leczyć. Ze względu na bogactwo związków czynnych – liście szałwii lekarskiej (Salvia officinalis), są od wieków jednym z najczęściej stosowanych leków roślinnych. Wykorzystuje się ich działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i ściągające. Popularność tej rośliny nie wynika z chwilowej mody, lecz opinii o skuteczności, która przekazywana jest od pokoleń.

Cenne składniki szałwii

Do najważniejszych składników szałwii lekarskiej zaliczamy:

– garbniki, które działają antyseptycznie i ściągająco

– fenolokwasy – zwalczają wolne rodniki, a także złuszczają i rozjaśniają cerę

– flawonoidy – wykazujące działanie przeciwzapalne, detoksykujące i przeciwutleniające

– saponiny, które ułatwiają wchłanianie pozostałych składników czynnych.

Zastosowanie hydrolatu z szałwii

Delikatna woda z liści szałwii może być stosowana jako tonik lub mgiełka odświeżająca. Zaleca się ją po wieczornym zmyciu makijażu – aby odświeżyć skórę i przygotować ją do nałożenia kremu lub oleju (wówczas zawarte w nich substancje czynne lepiej się wchłoną). Hydrolat z liści szałwii lekarskiej charakteryzuje się pH podobnym do pH skóry, dzięki czemu przywraca naturalną równowagę. Poza tym reguluje wydzielanie sebum i delikatnie zwęża pory.

Do jakiej cery?

Woda z liści szałwii lekarskiej przeznaczona jest do cery:

– podrażnionej (ze względu na działanie łagodzące i przeciwzapalne)

– suchej i popękanej, gdyż zwiększa stopień jej nawilżenia

– trądzikowej (właściwości antybakteryjne i odkażające)

– normalnej i dojrzałej, gdyż zawiera antyoksydanty i związki, które wyrównują pH.

Aloes zwyczajny

Również od czasów starożytności, znane są drogocenne właściwości aloesu zwyczajnego (Aloe vera), który nazywany jest także aloesem barbadoskim (Aloe Barbadensis). Grecy i Rzymianie przypisywali mu właściwości wzmacniające włosy oraz skórę, natomiast Indianie – działanie odmładzające.

Jakie składniki zawiera aloes?

Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetologicznym, ze względu na zawartość licznych:

– witamin (B1, B2, B6, B12, B3, E, C)

– mikroelementów (sód, potas, magnez, wapń, żelazo)

– a także aminokwasów, enzymów czy saponin.

Jak działa woda aloesowa?

Do oczyszczania i regeneracji naszej cery zalecana jest również woda, którą wytwarza się z liści aloesu zwyczajnego. Jest ona znana z właściwości nawilżających, łagodzenia podrażnień i poparzeń słonecznych, a także z przyspieszania gojenia ran. Poza tym wzmacnia strukturę skóry, gdyż stymuluje syntezę kolagenu.

Jaki rodzaj cery?

Hydrolat z liści aloesu, który również jest dostępny na marokosklep.com, zaleca się dla wszystkich rodzajów skóry. Zwłaszcza dla:

– wymagającej i problematycznej

– wrażliwej

– przesuszonej

– a także bezpośrednio po opalaniu.

Naturalny osad

Ze względu na naturalne pochodzenie, woda aloesowa może ulec zmętnieniu. Na dnie butelki pojawia się wówczas osad. Jest to uwarunkowane obecnością w hydrolacie – miąższu i kawałeczków aloesu. Jednak proces ten nie wpływa na właściwości produktu.

Cechy wspólne szałwii i aloesu

Warto zwrócić uwagę na właściwości, które są wspólne dla tych obydwu roślin. Zarówno szałwia, jak i aloes, są bogatymi źródłami antyoksydantów, które chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie – zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry. Obie wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Hydrolaty z liści szałwii lub aloesu mogą być stosowane jako:

– tonik, który nanosimy na skórę, za pomocą płatka kosmetycznego

– mgiełka odświeżająca, którą spryskamy twarz.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram