MPD to skrót, który niesie przerażenie u wszystkich rodziców i często brzmi jak wyrok. Ci, którzy zajmowali się problemem mózgowego porażenia dziecięcego, wiedzą na ile niewyjaśnione są przyczyny jego powstania oraz jak ważne jest postawienie słusznej diagnozy. Rodzice, którzy zaczęli leczenie i rehabilitację, szybko zdali sobie sprawę, że poprawy nie ma, a czas ucieka. Jaką metodę diagnostyki i leczenia zatem wybrać?

Niestety, kiedy u dziecka pojawia się diagnoza MPD, zwykle najpierw skupiamy się na eliminacji samych symptomów, zamiast szukać właściwych przyczyn powstania choroby. Takie podejście często jest jednak błędne. Nieznane i długo nieleczone przyczyny wielu chorób, przyjmują często na tyle głęboko patologiczny rozwój, że nawet przy próbie ich usunięcia, pełne wyleczenie będzie już bardzo problematyczne.

Dlaczego nie powinno się leczyć wyłącznie symptomów choroby?

Pawełek, 1,5 lat: doznał  urazu okołoporodowego w wyniku czego wystąpił niedowład czterokończynowy oraz porażenie mózgowe.

Symptomy: wodogłowie, słaba koordynacja ruchów, opóźnienie mowy, upośledzenie małej motoryki, drgawki, napady płaczu ze spazmami.

  • Podczas badania dziecka była widoczna niestabilność 2, 3 i 4 kręgu szyjnego kręgosłupa. Paweł znajdował się pod kontrolą neurologa w swoim szpitalu, ale gdy poprosiliśmy o badanie rentgenowskie odcinka szyjnego kręgosłupa, otrzymaliśmy odmowę – mówi dr Vitalii Vel, wertebrolog, który jako metodę diagnostyki i leczenia stosuje miękką korektę tkanki kręgosłupa szyjnego. Byliśmy zdziwieni, że nikt nie starał się nawet zwrócić uwagi na patologię w odcinku szyjnym, nie były przeprowadzane żadne badania w tym kierunku. Od samych narodzin, cały czas prowadzone było leczenie wyłącznie symptomów choroby. Po przeprowadzeniu dodatkowych badań przewidywania się potwierdziły, postawiliśmy diagnozę: podwichnięcie kręgu szyjnego c1, kompresja kręgów C 2, 3, 4, naruszenie dynamiki krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, na skutek czego doszło do niewydolności kręgowo-podstawnej, wodogłowia  i niedotlenienie mózgu. Co miało dalsze konsekwencje w porażeniu systemu nerwowego i postawiono diagnozę MPD – dodaje dr Vitalii Vel – Po zastosowaniu metody miękkiej korekcji ukierunkowanej na szyjny odcinek kręgosłupa, po 4 godzinach Pawełkowi przeszły drgawki, z czasem zaczął także raczkować i chodzić.

Przykład Pawełka to nie jedyny przypadek, w którym metoda ta przyniosła tak szybką poprawę. Pracując z dziećmi z pomocą miękkiej korekty kręgosłupa szyjnego, przyjmuje się zupełnie inne od wcześniejszych podejście do eliminacji faktycznych przyczyn mózgowego porażenia. Należy zaznaczyć fakt, iż im wcześniej znajdzie się przyczynę, tym szybciej można osiągnąć poprawę.

Czym jest metoda korekty tkanki miękkiej kręgosłupa szyjnego?

Jest to metoda leczenia całego ciała, która wpływa na struktury mięśniowo-szkieletowe, w celu zmniejszenia hipertonii grupy mięśniowej przy wyeliminowaniu zespołu bólowego. Zastosowanie tej techniki pomaga zwiększyć amplitudę ruchu w dotkniętych stawach i stabilizuje krążenie krwi. Podstawową ideą leżącą u jej podstaw jest możliwość wpływania na struktury szpiku kostnego, aby złagodzić napięcie mięśni i wyeliminować związany z tym zespół bólowy; wzmocnienie i pobudzenie lokalnego mikrokrążenia; przywrócenie transmisji impulsów nerwowych i ruchomości w segmencie kręgosłupa, a także przywrócenie do normy przepływu płynu mózgowo-rdzeniowego. Metoda korekty tkanki miękkiej należy do dziedziny medycznej jaką jest wertebrologia.  Technika ta angażuje zasoby wewnętrzne ciała, co pozwala jemu samemu wyeliminować własne problemy. Terapia manualna w odróżnieniu, posługuje się jedynie częścią tej techniki, dlatego autorska metoda doktora Vela jest znacznie szersza i bardziej zróżnicowana.

Zalety korekty miękkiej tkanki kręgosłupa szyjnego

  1. Metoda jest bezbolesna i bezpieczna, nie prowadzi do żadnych powikłań.
  2. Likwiduje przyczynę choroby, bez względu na to, w jakim systemie ciała ona się znajduje.
  3. Leczy całe ciało: system kostno-mięśniowy, narządy wewnętrzne, centralny i obwodowy układ nerwowy.
  4. Jest wykorzystywana również przy bólu, w odróżnieniu od terapii manualnej. Co równie ważne, dopuszczona jest do stosowania w pierwszych godzinach życia, a terapia manualna — tylko po utworzeniu szkieletu u nastolatka.
  5. Stosując niekonwencjonalne podejście do wyeliminowania przyczyn niepełnosprawności u dzieci, a mianowicie, urazów okołoporodowych oraz skutków przeniesionych urazów we wczesnym wieku dziecięcym, można znacznie poprawić jakość życia dzieci.

Dr Vel leczy za pomocą metody miękkiej korekty kręgosłupa szyjnego od ponad 15 lat

Jest również autorem tej unikalnej koncepcji. Metoda doktora Vela jest stosowana na Ukrainie, w Rosji, w Europie i od niedawna – również w Polsce. W latach 2003-2004 doktor Vitalii Vel pracował w Centralnej Klinice Miejskiej numer 1 w Kijowie, od 2004 do 2009 roku leczył w Niemczech w prywatnej klinice „Quant plus” w Osnabrucku, w roku 2010 przeniósł się do Moskwy, gdzie był zatrudniony w Dziecięcym Centrum Rehabilitacyjnym. Obecnie współpracuje z fundacją charytatywną “Król i Smok”, która zajmuje się przede wszystkim organizacją leczenia dla dzieci z zaburzeniami neurologicznymi oraz wsparciem finansowym ich rodziców. Zespół specjalistów zgromadzony pod nazwą „Dr. Vel” pomaga w ustalaniu prawidłowej diagnozy i w leczeniu: skrzywienia kręgosłupa; bólu w obwodzie szyi, łopatek i kości ogonowej; płaskostopia; przepukliny dysków; migren, bólów głowy, zakłóceniu przepływu krwi w mózgu i innych. Oferuje także kompleksową rehabilitację dzieci z diagnozą mózgowego porażenia dziecięcego oraz autyzmu.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redakcja

Zmień czcionkę
instagram