Zaćma jest chorobą nabytą lub wrodzoną. Najczęściej spotykana jest ta pierwsza zwana zaćmą starczą. Zaćma wrodzona zaś ujawnia się w pierwszych miesiącach życia, ujawniając się trudnościami z widzeniem u dzieci. Przykładem jest przybliżanie przedmiotu by go rozpoznać, problemy z chodzeniem czy też zaburzona orientacja przestrzenna. Zaćma może wystąpić na obu oczach lub pojedynczo.

Jak ją rozpoznać?

Zaćmę jesteśmy w stanie rozpoznać po występujących objawach takich jak niewyraźne widzenie, obraz potrafi być zmętniony. Mogą pojawić się również problemy z wyraźnym widzeniem w ciemnych pomieszczeniach, przestrzeniach co mija proporcjonalnie do naświetlenia. Zaćmę można również zaobserwować na swoim oku, nasza gałka oczna mętnieje, kolor źrenicy z czarnego nabiera szary lub szarobiały kolor.

Czy da się przeciwdziałać zaćmie?

Jak w przypadku większości chorób i tej jesteśmy w stanie przeciwdziałać, zaćma jako choroba częściej ujawnia się u osób, które prowadzą niezdrowy tryb życia. Chociażby stany zapalne, które potrafią się pojawiać w zaniedbanym organizmie przyczyniają się do jej powstawania. Kolejnym czynnikiem ułatwiającym rozwój choroby jest palenie papierosów, czy nadmierne narażenie oczu na promienie słoneczne. W przypadku cukrzycy nie jesteśmy w stanie jej wyleczyć, lecz by nie wpływała na rozwój zaćmy ważne jest by także i taką chorobę mieć pod ścisłą kontrolą.

Jak wygląda leczenie zaćmy?

Leczenie zaćmy możemy rozdzielić na dwa sposoby zależne od postępu choroby. Gdy udało nam się szybko zdiagnozować tą chorobę oraz skontaktować z lekarzem prawdopodobnie zostaną nam przypisane krople przeciwkataraktowe, którymi zakraplamy nasze oczy. W przypadku zbyt późnego zdiagnozowania choroby lub jej zlekceważenia konieczna będzie operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu zmętnionej soczewki. Niestety po operacji konieczne będzie noszenie okularów lub soczewek o dużej mocy lub wszczepieniu protezy soczewki co jest coraz modniejszym rozwiązaniem zapewniając wygodę użytkownikowi. Krótko podsumowując, kluczem do dobrego wzroku jest prowadzenie zdrowego trybu życia, bez narażania się nie potrzebnie na szkodliwe warunki czy to będzie dym papierosów czy nadmierna ekspozycja na światło słoneczne bez ochrony w postaci okularów z filtrem UV.

 

Małgorzata Godzińska

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram