W tym roku większość z nas nie wyjedzie na dalekie wakacje. Wybierzemy się przeważnie samochodem nad Bałtyk, na Mazury, w góry lub inne urokliwe miejsce w Polsce. Wielu z nas zapewne będzie chciało spędzić urlop aktywnie i rozważy zabranie ze sobą rowerów. Jak możemy je przewieźć i ile nas będzie to kosztowało, sprawdzili eksperci hapipożyczek.

Rowery można przewozić samochodem na kilka sposobów. Pierwszym i najprostszym jest spakowanie ich po prostu do bagażnika. Niestety, to wyjście jest dostępne tylko dla osób, które mają duży samochód, mało rowerów do przewiezienia oraz niewielki bagaż. Co jednak zrobić, gdy na wakacje wybieramy się z czteroosobową rodziną? Wtedy nawet minivan nie pomieści naszych dwukołowych pojazdów.

Rower na dachu

Przewożenie rowerów na dachu to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Ma ono swoje plusy, ale również niestety niesie ze sobą sporo niedogodności. Jeśli nasz samochód jest już wyposażony w poprzeczki dachowe, to przy niedużej liczbie rowerów, będzie to rozwiązanie stosunkowo tanie. Jest to bez wątpienia ogromna zaleta uchwytów dachowych, ale niestety chyba jedyna. Już bowiem podczas montowania naszych dwóch kółek zaznamy na własnej skórze pierwszych trudności związanych z przewożeniem rowerów na dachu. Łączą się one już z samą koniecznością ich wrzucenia na czubek naszego pojazdu i bardzo starannego ich zamocowania w tym dość niedostępnym miejscu. Drugą niedogodnością jest znaczny spadek komfortu jazdy, ponieważ rowery na dachu stwarzają duże opory oraz sprawiają, że znaczna część samochodów staje się wrażliwa na boczne podmuchy wiatru przy dużych prędkościach. To specyficzne szarpnięcie w bok zna prawie każdy, kto wiózł rowery na dachu jadąc autostradą. Do tego musimy pamiętać, że jesteśmy znacznie wyżsi i nie zawsze wjedziemy tam, gdzie byśmy chcieli. Chwila zapomnienia może doprowadzić do kosztowanego uszkodzenia rowerów, samochodu i jego otoczenia.

Wspomnieliśmy, że zaletą przeważenia rowerów na dachu jest stosunkowo nieduży koszt. Sprawdźmy w związku z tym czy aspekt finansowy jest w stanie zrekompensować nam niedogodności związane z użytkowaniem. Przy tym rozwiązaniu musimy zakupić oddzielny uchwyt na każdy rower. Najtańsze można nabyć już na niecałe 100 zł. Co dla podróżującej pary daje kwotę ok 200 zł, a przy czteroosobowej rodzinie 400 zł. Do tego należy pamiętać, że nasz samochód musi być wyposażony w poprzeczki, do których zamontujemy nasze uchwyty. Jeśli ich nie posiadamy, to trzeba się liczyć z kolejnym wydatkiem.

Powiększamy bagażnik o jego klapę

Jeśli rowery nie mieszczą się do samego bagażnika, to możemy spróbować je przewozić na jego klapie. W ten dość łatwy sposób nasz samochód otrzyma nowe miejsce do przewożenia rzeczy. Ogromnym plusem takiego rozwiązania jest to, że nie musimy mieć ani haka, ani relingów, czy poprzeczek. Oczywiście dobrze jest sprawdzić, czy dany bagażnik będzie należycie pasował do naszego samochodu i jego klapy, ale poza tym nasz pojazd nie musi spełniać dodatkowych wymagań. Sam montaż takiego bagażnika też nie jest szczególnie trudny, a przytwierdzenie do niego rowerów jest przeważnie znacznie łatwiejsze niż wspinanie się z nimi na dach.

Jakie są w związku z tym minusy? Jednym z nich są opory powietrza, które ze względu na lokalizację rowerów również będą znaczne. Pamiętać także musimy, żeby dobrać tak bagażnik, żeby nie zasłaniać nim tablicy rejestracyjnej. Jeśli o tym zapomnimy, to do kosztu przewiezienia rowerów w ten sposób być może będziemy musieli doliczyć mandat. Skoro już jesteśmy przy kosztach, to jak to rozwiązanie wygląda pod kątem finansowym? Za jeden z tańszych modeli dostępnych na rynku zapłacimy w przypadku bagażnika na dwa, trzy rowery ok. 200-300 zł. Widzimy, że to rozwiązanie może być przystępne finansowo i do tego nie wymaga dodatkowego wyposażania. Jednak nie jest to rozwiązanie dostępne  dla każdego. Problem zaczyna się bowiem, gdy mamy do przewiezienia cztery rowery, ponieważ bagażniki na klapę dla zwykłych samochodów osobowych są projektowane do przewozu maksymalnie trzech.

Wydłużamy samochód

Jeśli zamierzamy często wozić nasze rowery samochodem to warto, żebyśmy pomyśleli o specjalnej platformie mocowanej na hak. To bardzo wygodne rozwiązanie. Platformy są w miarę łatwe w montażu, a przymocowanie do nich rowerów jest najwygodniejsze ze wszystkich omawianych rozwiązań. Są również odchylane, dzięki czemu przy starannym ułożeniu rowerów powinniśmy mieć zachowany dostęp do bagażnika. Przewożone na nich jednoślady nie wpływają również znacząco na opory powietrza, spalanie i komfort jazdy. Musimy jednak pamiętać, że jesteśmy troszkę dłużsi niż zazwyczaj i uwzględniać to przy manewrowaniu na parkingu. Platformy są również wyposażone we własne światła, które w przypadku bagażnika montowanego na kalpę w wielu przypadkach są zasłonięte.

Jest to w związku z tym najbardziej komfortowe i bezpieczne rozwiązanie do przewozu rowerów. Jakie są jednak jego minusy? Pierwszy to konieczność posiadania haka. Drugi to wymóg wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej. Rowery na platformie przysłonią bowiem tą przymocowaną z tyłu naszego samochodu. Wszystkie platformy posiadają jednak specjalne miejsce na dodatkową tablicę, a od paru lat można ją w Polsce wyrobić i jeździć zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz bez narażania się na mandaty. Jak widzimy minusów tego rozwiązania jest więc stosunkowo niewiele. Gdzie w związku z tym tkwi haczyk, przy przewożeniu rowerów na haku? Oczywiście w cenie. Za najtańszą platformę przystosowaną do przewozu dwóch rowerów zapłacimy ok. 600-700 zł, a do przewozu czterech już 900 zł.

Podsumowując, z wyliczeń ekspertów hapipożyczek wynika, że na sprzęt potrzebny do przewiezienia dwóch rowerów musimy przeznaczyć od 200 do 600 zł w zależności od rozwiązania, a w przypadku czterech od 400 do 900 zł. Oczywiście porównujemy w tym miejscu najtańsze dostępne rozwiązania i w zależności od marki oraz zastosowanych udogodnień finalna cena może być znacznie wyższa. Jeśli jednak planujemy częściej wybierać się na wypady rowerowe w różne zakątki naszego kraju, to warto pomyśleć o takim sposobie przewożenia, który nie będzie ograniczał naszej radości z odbywanych wypraw.

_________________________________________________________

O hapipożyczkach:

Firma IPF Polska Sp. z. o.o., należy do notowanej na londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych Grupy International Personal Finance PLC, której korzenie sięgają 1880 roku, firma jest liderem na rynku pożyczek konsumenckich w Europie Środkowowschodniej, Meksyku oraz Finlandii, Estonii, Łotwie i Australii.

Spółka IPF Polska Sp. z o.o. powstała w grudniu 2014 r. w Warszawie i oferuje pożyczki pod marką hapipożyczki.
W marcu 2015 roku Grupa IPF PLC z siedzibą w Leeds (UK) kupiła fińską spółkę MCB Finance operującą w krajach bałtyckich oraz Australii. Akwizycja spowodowała połączenie IPF Polska Sp. z o.o. i MCB Finanse i nowa firma rozpoczęła działalność pod nazwą IPF Digital, a
hapipożyczki weszły w skład portfolio marek i produktów zarządzanych przez IPF Digital. Dziś IPF Digital oferuje swoje pożyczki w 8 krajach: Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Polska, Hiszpania, Meksyk oraz Australia i przygotowuje się do ekspansji na kolejne rynki międzynarodowe.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram