Większość emerytów i rencistów otrzymała już zeznanie podatkowe z ZUS lub KRUS za 2020 rok. W tym zeznaniu nie ma możliwości odliczenia 1% dla organizacji pozarządowych.
Dla wielu z nich jest to jedna z ważniejszych form wsparcia pozwalająca na działania i pomóc wielu potrzebującym.

Z doniesień medialnych wiemy, że wspierać można poszczególnych podopiecznych, wpisując numer OPP fundacji i “hasło” przypisane podopiecznemu (najczęściej jest to nazwisko). Wtedy możemy być pewni, że przekazane pieniądze trafią na subkonto te osoby, którą chcemy wesprzeć i jej pomóc.
 Jednak pamiętajmy, że możemy też wesprzeć ogólne działania fundacji. 
Oczywiście zawszę możemy też przekazać dowolną kwote darowiny na rzecz lubianej przez nas fundacji. Obserwujmy te w naszej okolicy, bo często działają one na rzecz wspólnego dobra. W PIT-40A, który dotarł do seniorów, emeryt nie ma możliwości podać organowi ZUS organizacji, na którą zamierza przeznaczyć 1% swojego podatku.

Jest jednak na to sposób

Po otrzymaniu PIT-40A może rozliczyć i wysłać własną deklarację podatkową PIT-37 lub PIT-36 umieszczając w niej przychody z emerytury lub renty oraz wskazać beneficjenta 1% w odpowiednich rubrykach swojego PIT-a . Niestety w tej formie jesteśmy zmuszeni do wypełnienia wszystkich pól deklaracji podatkowej, Jest więc kłopotliwa i długotrwała.Szczególnie dla osób starszych. Które mogą mieć trudność z wypełnieniem całej deklaracji.

Łatwo zrobisz to TAK

O wiele łatwiejszą alternatywą jest złożenie PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1% podatku wykazanego przez ZUS w PIT-40A, na rzecz dowolnej organizacji pożytku publicznego. W tym przypadku podać należy wyłącznie podstawowe dane dotyczące podatnika oraz dane organizacji, której organ skarbowy przekaże 1% z podatku emeryta lub rencisty. 
Najszybciej można to zrobić przez stronę https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/. Wystarczy podać pesel, datę urodzenia, przychód za rok 2019, przychód za rok 2020/ A te wszystkie dane mamy na dokumentach zeznań podatkowych wysyłanych przez organy wypłacające świadczenia.
 W przypadku kiedy emeryt lub rencista nie skorzysta z możliwości złożenia oświadczenia PIT-OP, kwota podatku z jego rocznego rozliczenia podatkowego trafi bezpośrednio do budżetu państwa. Czyli nie będzie miał wyboru kogo chce wesprzeć. 
 Patrząc na pojedynczą osobę oddającą swój 1% może się wydawać że są to małe kwoty. Jednak gdy spojrzymy na to w skali kraju tę sumy stają się ogromne.

Fundacja tak dla zdrowia ®

ul. Łubinowa 59

87-100 Toruń

NIP: 9562223738

KRS: 0000306255

Konto: 66194010763050858100000000

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram