Mimo pandemii spotyka się Pani z osobami starszymi, niepełnosprawnymi i w trudnej sytuacji? Czym dla Pani są takie spotkania? Czego uczą i do jakich przemyśleń skłaniają?

Pandemia zmieniła wiele w naszym życiu, oddaliła nas od siebie, słowo „dystans stało się kluczowe. Jednak nie możemy zerwać więzi społecznych, bo ich nie odbudujemy. Rzeczywiście staram się spotykać z osobami starszymi, na przykład wręczając stulatkom medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. To ważna chwila w ich życiu i życiu ich bliskich, więc chciałabym, by była celebrowana. Czasami wystarczy drobny gest, upominek, krótka rozmowa, jak np. przy święcie kobiet, kiedy odwiedziłam mieszkanki w lokalach socjalnych. Uśmiech, łzy w oczach, podziękowania świadczą o tym, jak bardzo potrzebne są takie zachowania. Oczywiście miarą naszej odpowiedzialności jest zachowanie reżimu sanitarnego.

 

 

Osoby słabsze w czasie pandemii są w bardzo trudnej sytuacji. Jakie kroki opiekuńcze podjął nasz samorząd?

W ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego przyjętego przez samorząd województwa w ostatnim roku kwota blisko 47 mln zł została przydzielona na wsparcie społeczne. Środki te zostały przeznaczone na pomoc osobom starszym, wzmocnienie kadr świadczących usługi opiekuńcze, inicjatywy w zakresie usług społecznych realizowane przez organizacje pozarządowe oraz instrumenty zakupowe dla Podmiotów Ekonomii Społecznej. W szczególności warto wspomnieć, iż domy pomocy społecznej, ośrodki pomocy społecznej i placówki opiekuńczo-wychowawcze w całym regionie otrzymały urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń, przekazana zostały tam także środki ochrony osobistej (maski, przyłbice i środki dezynfekcyjne).

 

Inną grupą potrzebującą wsparcia są osoby które obecnie tracą pracę. Co z nimi, jakie dla nich jest oferowane wsparcie?

We wspomnianym pakiecie antykryzysowym największa część, czyli 675 mln zł, została przeznaczona na tzw. segment gospodarczy. Wsparcie dla przedsiębiorców, w tym dla branż objętych ograniczeniem działalności jak gastronomia czy fitness, służy utrzymaniu istniejących miejsc pracy oraz wspomaga rozwój przedsiębiorczości mimo trudnej sytuacji rynkowej. Ponadto wojewódzkie służby zatrudnienia świadczą nieustannie usługi na rzecz osób szukających pracy, przedsiębiorców poszukujących pracowników, oraz prowadzą aktywne poradnictwo zawodowe, obecnie głównie  online.

 

W naszym województwie przekazano dużej grupie seniorów “Zestaw Bezpiecznego Seniora” Co daje posiadanie takiego dokumentu? Dlaczego jest ważne dla seniorów?

Zestawy bezpiecznego seniora pozwalają na sporządzenie i przechowywanie w ustalonym miejscu podstawowych i istotnych informacji m.in. na temat stanu zdrowia. Osoba wyposażona w taki zestaw z pewnością może czuć się bezpieczniej w sytuacji kryzysowej spowodowanej problemami zdrowotnymi. Dzięki wiedzy o chorobach, przyjmowanych lekach czy alergiach przybyli do pacjenta ratownicy są w stanie podjąć odpowiednie działania.

 

Jak wygląda sytuacja Covidowa w województwie Kujawsko- Pomorskim pod względem sytuacji w zakładach opiekuńczych i leczniczych?

Bezpośrednie informacje nt. sytuacji epidemicznej w województwie kujawsko-pomorskim na bieżąco przekazuje Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

 

A co z seniorami którzy przebywają w domach, nie uczęszczają na żadne zajęcia i aktywności, czy on także mogą liczyć na jakieś wsparcie ?

Samorząd województwa w ramach pakietu antykryzysowego wsparł również organizacje pozarządowe, które docierają z pomocą do osób, które jej potrzebują, zatem w ten pośredni sposób wsparcie dociera również do osób starszych nieobjętych inną pomocą instytucjonalną.

 

Jest Pani uważana za osobę empatyczną i otwartą na ludzi i spotkania. Jak Pani sobie radzi z ograniczeniami spowodowanymi przez wirusa?

Ograniczenia spowodowane przez wirusa dotykają nie tylko mnie, więc trzeba patrzeć na nie z perspektywy społecznej. Przyjęłam taktykę niepoddawania się atmosferze beznadziejności. Praca zawodowa, włączanie się w akcje charytatywne, licytacje, realna pomoc ludziom w potrzebie, wypełnianie obowiązków wynikających z pełnionej funkcji samorządowej – wszystko to pozwala stawić czoła problemom pandemii. A poza tym wierzę głęboko, że „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”

 

Dziękujemy za rozmowę i mamy nadzieje na szybki powrót do normalności. 

 

Magdalena i Marta Wróbel

 

 

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram