Amerykańscy naukowcy wykazali, że wysokie ciśnienie krwi w starszym wieku, wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju demencji. Artykuł z wynikami badań został opublikowany w czasopiśmie „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”.

Lekarze odkryli związek między wysokim ciśnieniem krwi, a zmniejszonym ryzykiem otępienia. Naukowcy doszli do tych wniosków w wyniku badań z udziałem 559 osób w wieku powyżej 90 lat. Podczas badania, u około 40 procent jego uczestników (u 224 osób) zdiagnozowano demencję.

Okazało się, że liczba osób z taką diagnozą była mniejsza wśród tych, którzy w wieku 80-89 lat zaczęli doświadczać problemów z wysokim ciśnieniem krwi. W porównaniu z uczestnikami, którzy nie mieli wysokiego ciśnienia krwi, osoby te średnio o 42 procent rzadziej rozwijały demencję.

Nowe dowody sugerują, że niektóre czynniki ryzyka dla demencji, mogą się zmieniać w ciągu całego życia. Zaobserwowaliśmy już podobne wyniki w poprzednich badaniach porównujących masę ciała i ryzyko otępienia u osób starszych – powiedziała współautorka badania, Maria Carrillo.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram