Naukowcy z Włoch i Wielkiej Brytanii zidentyfikowali główne przyczyny przedwczesnego starzenia się. Okazało się, że wiek biologiczny zwiększa stres psycho-emocjonalny i tendencję do częstszego spożywania alkoholu. 

W badaniu wzięło udział 2239 osób, którym pobrano próbki moczu i surowicy krwi. Związek między ich wiekiem biologicznym, który składał się z markerów biochemicznych i epigenetycznych, oszacowano na prawie sto tysięcy znaków. Badacze przeprowadzili analizę regresji danych uzyskanych z badania próbek przy użyciu spektroskopii jądrowego rezonansu magnetycznego i spektrometrii masowej chromatografii cieczowej.

Markery epigenetyczne starzenia się to związki, które prowadzą metylację DNA, czyli dodawanie grup metylowych (atom węgla i trzy atomy wodoru) do łańcuchów nukleotydowych. W samym DNA nie zachodzą żadne modyfikacje, jednak zmienia się aktywność niektórych genów. Wiadomo, że podczas starzenia profil metylacji staje się inny, w niektórych częściach genomu występuje niedobór grup metylowych, w innych ich nadmiar (hipermetylacja).

Biochemiczne markery starzenia się z kolei korelują z nadwagą, otyłością, depresją i alkoholizmem. Jednocześnie nie korelowały one ze starzeniem epigenetycznym.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram