Przedmiot szkolny, który widnieje pod nazwą WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE zwykle wcale do tego życia rodzinnego nie przygotowuje. Zapychany jest teściami o rozwoju dziecka od płodu po okresy życia w społeczeństwie. Te same informacje przekazywane są na lekcjach biologii. Ale jak funkcjonować w rodzinie, aby stworzyć godne fundamenty i warunki do życia? Tego brakuje w programie nauczania. Tradycje nie tylko są piękną obwódką, ale również pomagają nam odnaleźć się w społeczeństwie.

 

W wielu domach nie mieszkają sami rodzice z dziećmi, ale i dziadkowie w skrajnych przypadkach spotykają się nawet cztery pokolenia. Każde z nich rządzi się swoimi prawami i przekonaniami, na tle czego mogą pojawiać się nie tylko dobre rady, ale i konflikty związane z nimi. Nie ma idealnego przepisu na udane życie rodzinne. Jednak istnieje wiele sposobów, aby takowym starać się je sprawić. Informacje o wspólnym mieszkaniu, przebywaniu czy świętowaniu powinny znajdować się na tego typu zajęciach w szkole. Nigdy nie ma nadmiaru takich rad. Warto byłoby zrezygnować z nudnych prezentacji na tematy nie zawsze związane z życiem rodzinnym, aby zastąpić je opisywaniem prawdziwych sytuacji rodzinnych na przykładach z życia wziętych. Ludzki umysł a w szczególności młodego człowieka jest podatny na tego typu przekazywanie wiedzy. Tradycje w naszej kulturze są nadzwyczaj ważne, więc warto nie lekceważyć ich w szkolnym systemie

nauczania. Młodzież niekiedy nie jest świadoma na etapie szkoły znaczenia rodziny i kiedy po latach stara się założyć własną natrafia na wiele przeszkód, których można by uniknąć, gdyby w porę zacząć przedstawiać tak proste z pozoru wiadomości w murach szkolnych. Poruszane na zajęciach tematy powinny wspierać rodziców w przekazywaniu odpowiednich wartości, tak aby uczeń jak najlepiej znał sfery życia w społeczeństwie, do których bez wątpienia zaliczają się tradycje te związane z krajem, ale i z rodziną. Każde poszerzenie wiadomości o funkcjonowanie w rodzinie, jej tradycjach i pokoleniach powinno spotykać się z głosem na TAK! Skoro przedmiot w swej nazwie używa słowa ‘rodzina’ to niech jak najlepiej do tego życia w niej przygotuje młodych niczego nie spodziewających się ludzi.

 

autor: Wiktoria Rzepecka

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram