Badania przesiewowe wykonuje się u osób, które są zdrowe i nie mają większych niepokojących objawów. Dzięki nim możemy we wczesnym stadium wykryć wiele chorób, na przykład cukrzycę, czy nowotworów, chociażby raka piersi, raka szyjki macicy, raka jelita, prostaty. Badania można wykonać w całej populacji albo w grupach, które obciążone są dużym ryzykiem, często jednak jest to dopiero wstęp, po którym należy wykonać bardziej dokładną diagnostykę- jeśli oczywiście wynik badania budzi jakieś wątpliwości.

Badania przesiewowe są właściwie dla wszystkich. Określone badania profilaktyczne powinny wykonywać kobiety (chociażby takie jak mammografia czy cytologia) oraz mężczyźni (badanie w kierunku raka prostaty) bez względu na wiek. Wystarczy, iż schorzenie, które chcemy potwierdzić lub wykluczyć jest jeszcze w bezobjawowej fazie. Jednak wykonywanie ich wśród osób starszych ma szczególne znaczenie- bowiem często dopiero w tym wieku zbieramy pokłosie niewłaściwego trybu życia, żywienia czy lat nałogów. Jeśli w rodzinie pacjenta występowały takie choroby jak cukrzyca lub nowotwór, koniecznie powinien poddać się diagnostyce- nie mówiąc już o sytuacji, gdy sam ma na swoim koncie przeszłość nowotworową. Regularne wykonywanie badań może uchronić nas przed chorobą, która gdy daje już objawy, może być nie do zatrzymania.

Minusem badań jest fakt, iż nie zawsze są nieomylne- bywa, że wynik wyjdzie fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny. Niestety, trzeba być świadomym tego ryzyka i tym bardziej pamiętać o regularności ich wykonywania- w ten sposób nic Cię nie zaskoczy.

Oczywiście badania profilaktyczne nie zastąpią zdrowego trybu życia. Niezwykle ważne jest, aby wprowadzić w swoją codzienność aktywność fizyczną (najlepiej na świeżym powietrzu), zdrowe odżywianie oraz ograniczyć lub całkowicie wyeliminować alkohol, papierosy czy inne używki. Pamiętaj jednak, że w nawet najzdrowszym organizmie może rozwijać się groźne schorzenie, które nie daje żadnych objawów. Dlatego zdecydowanie warto wykonywać badania przesiewowe.

 

Kamila Łakomy

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Avatar

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram