ORPEA Polska (wcześniej MEDI-system) podpisała Umowę z Konwentem Bonifratrów pw. Trójcy Przenajświętszej we Wrocławiu, która obejmuje użytkowanie przez okres 50 lat dwóch budynków w kompleksie na rogu ulic Pułaskiego i Traugutta we Wrocławiu.

W historycznym kompleksie szpitalnym powstanie Dom Opieki Święta Jadwiga (inwestycja pod marką ORPEA Rezydencje) oraz Centrum Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej spółki Bonifraterskie Centrum Zdrowia. Prace budowlane rozpoczną się jesienią 2018 r., a ich zakończenie planowane jest na rok 2020.

Rezydencja Święta Jadwiga

W obiekcie o powierzchni 5,5 tys. m kw. wykończonym w standardzie premium będzie mogło zamieszkać 130 seniorów w pokojach 1- i 2-osobowych. Dom będzie miał osobny oddział dedykowany osobom z chorobą Alzheimera ze specjalnie zaprojektowanym ogrodem, własną kuchnię i restaurację, a także bibliotekę, pokój wspomnień i przestrzenie wspólne – dla mieszkańców i ich rodzin.

„Nasza strategia zakłada budowanie domów opieki i klinik rehabilitacyjnych w największych polskich miastach. Wybieramy miejsca dobrze zlokalizowane i skomunikowane, gdyż chcemy by nasi seniorzy mieszkali blisko infrastruktury miejskiej, instytucji kultury – czyli pozostawali w centrum lub w pobliżu tętniącego życiem miasta. Budynki przeznaczone na dom opieki zostaną wyremontowane, jednak ich bryła zostanie zachowana. Wprowadzimy lekkie modyfikacje okien i dachu, oczywiście w  zakresie zaakceptowanym przez Miejskiego Konserwatora Zabytków” – mówi Beata Leszczyńska, Prezes ORPEA Polska.

Centrum Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej

W budynku usytuowanym na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Traugutta, w którym dziś mieści się m.in. Apteka Bonifratrów, powstanie nowe, kompleksowe Centrum Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, do którego zostanie przeniesiona działalność Bonifraterskiego Centrum Stacjonarnej Opieki Hospicyjnej prowadzona od osiemnastu lat przy ul. Poświęckiej. Odpowiadając na stale rosnące potrzeby opieki w tym zakresie nie tylko mieszkańców samego Wrocławia, ale także całej aglomeracji, planowane jest znaczne zwiększenie liczby miejsc stacjonarnych; znajdować się tu będzie także poradnia medycyny paliatywnej oraz punkt koordynacyjny bonifraterskiego hospicjum domowego, które już dzisiaj obejmuje zasięgiem działania znaczną część Dolnego Śląska. 

Na rozległym terenie przyległym do obu budynków, tj. Rezydencji Święta Jadwiga i Centrum Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej, powstają Bonifraterskie Ogrody Życia. Tworzenie Ogrodów rozpoczęto w 2017 roku. Honorowy patronat nad tą inicjatywą objął ks. Kardynał Henryk Gulbinowicz. Ogrody nawiązujące w swym charakterze do pierwotnego założenia klasztornego (nigdy w pełni nie rozwiniętego z powodu wojen) przeznaczone są zarówno dla osób przebywających w zespole klasztorno-szpitalnym Bonifratrów, jak i okolicznych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego. Według założeń wrocławskiego Konwentu Bonifratrów, „skrawek ziemi”, który od 300 lat służył braciom Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego i chorym, ma ponownie stać się otwartym i przyjaznym miejscem przy planowanym hospicjum i domu opieki.

„Bardzo się cieszymy, że w inwestycję włączył się lider opieki stacjonarnej w Polsce. ORPEA Polska gwarantuje bowiem niezbędne nakłady inwestycyjne na remont budynku oraz prowadzenie w tym historycznym miejscu działalności zgodnej z charyzmatem Zakonu” – mówi Wioletta Niemiec, Prezes Zarządu Bonifraterskiego Centrum Zdrowia.

Projektem kieruje mgr inż. arch. Artur Iwański z pracowni MAZUR Arquitectos & Ingenieros Asociados.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

nsadowska

Nikola Sadowska

Koordynator projektów dedykowanych seniorom, wolontariuszka Fundacji i kampanii dla osób starszych. Pasjonatka podróży dalszych i bliższych, miłośniczka psów.
Zmień czcionkę
instagram