Jak wykazały ostatnie badania, nadwaga może negatywnie wpływać na funkcje poznawcze u osób starszych. Kluczową rolę odgrywają tu procesy zapalne. 

Zdaniem ekspertów, im wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), tym silniejsze zapalenie układu nerwowego. To tłumaczy, dlaczego osoby otyłe mogą cierpieć na zaburzenia pamięci, zaburzenia uwagi i ograniczoną zdolność intelektualną.

Naukowcy przeanalizowali wyniki 12-letnich badań nad starzeniem się w Anglii, których celem było zbadanie zdrowia, dobrostanu i warunków społeczno-ekonomicznych osób starszych w Wielkiej Brytanii. Eksperci użyli dwóch oddzielnych próbek. Jedna składała się z 9 tysięcy osób, a druga – 12,5 tys. Starzenie się każdej grupy było monitorowane przez sześć lat. Oceniano BMI, poziom stanu zapalnego w organizmie i zdolności poznawcze.

Okazało się, że BMI wpływa na funkcję białka C-reaktywnego (białka osocza), wzmacniając jego rolę w zapaleniu. Cząsteczka ta jest markerem procesów ogólnoustrojowych (obejmujących cały organizm).

***

Jeśli zależy Ci na zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa bliskiej Ci osobie, której nie jesteś w stanie samodzielnie zagwarantować opieki, omów z nią możliwość skorzystania z pomocy domu opieki dla seniora. A może to Ty potrzebujesz wsparcia ze strony profesjonalistów?

ORPEA POLSKA od ponad 15 lat opiekuje się seniorami

W domach opieki i klinikach rehabilitacyjnych w całej Polsce, o  zdrowie i bezpieczeństwo podopiecznych i pacjentów, dba wykwalifikowany zespół pielęgniarsko-opiekuńczy, fizjoterapeuci, lekarze, psychologowie, terapeuci, personel pomocniczy i administracyjny.

ORPEA POLSKA doskonale rozumie potrzeby seniorów i ich rodzin. Bierze pod uwagę nie tylko bieżące potrzeby osoby starszej, lecz wszystkie aspekty funkcjonowania. Dla każdego mieszkańca przygotowywany jest indywidualny program opieki, terapii zajęciowej oraz aktywizacji. Takie podejście przynosi najlepsze efekty i pozwala zachować zdrowie, kondycję oraz jakość życia osób starszych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie.

ORPEA POLSKA tworzy drugi dom, w którym podopieczni czują się bezpiecznie, są akceptowani, rozwijają swoje pasje i zainteresowania, mogą dzielić się zarówno swoją wiedzą, jak i doświadczeniem. To środowisko motywujące i wzmacniające poczucie własnej wartości.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram