Dziennikarstwo obywatelskie  rodzaj dziennikarstwa uprawianego przez nie zawodowych dziennikarzy w interesie społecznym. Powstanie tego rodzaju dziennikarstwa wiąże się z rozwojem internetu. To medium jest dostępne dla każdego posiadacza sprzętów elektronicznych więc, jest powszechnie używane.

Internet to miejsce gdzie można publikować własne treści w czasie rzeczywistym, pracując w sposób wirtualny i kontaktować się z ludźmi z całego świata. Głównym narzędziem takiej działalności są specjalne serwisy internetowe umożliwiające tworzenie oraz zamieszczanie własnych artykułów. Pierwszym polskim serwis dziennikarstwa obywatelskiego uznano polskojęzyczną wersję Wikinews, potem iThink.p. Ogromnym powodzeniem wśród dziennikarzy obywatelskich cieszył się portal Wiadomości24.pl ale był też serwis  EIOBA.pl. Wartość tego rodzaju dziennikarstwa tworzyły też największe portale internetowe, uruchomiono  Interia360.pl,  Interia360.pl, czy inne.

Dziennikarstwo obywatelskie jest  przejawem społeczeństwa obywatelskiego, społeczeństwa, które chce mieć dostęp do informacji i chce uczestniczyć w podejmowaniu decyzji. Dzięki pojawieniu się portali społecznościowych takich jak Facebook właściwie każdy dziś może poczuć się jak dziennikarz który relacjonuje otaczającą go rzeczywistość albo jakieś wydarzenia, w których bezpośrednio bierze udział.

 

Magdalena Wróbel

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Kinga Nowakowska

Zmień czcionkę
instagram