Witaminy „życia” przyczyniają się do różnych sfer człowieka między innymi to: odpowiedni wzrost, równoważne samopoczucie i jak najbardziej aktywność życiową. Niedobór witamin powoduje poważne pogorszenie w wymienionych sferach. Witaminy rozpuszczalne w wodzie to witaminy C i B, a rozpuszczalne w tłuszczach to A, D, E, K. Bardzo ważną witaminą jest dla nas witamina D, która przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu wapnia i fosforu, która wpływa na prawidłowy rozwój kości i działa jako ochrona na układ odpornościowy zmniejszając tym samym ryzyko na wystąpienie chorób takich jak nadciśnienie a nawet nowotwór!

Witamina D jest bardzo ważna dla naszego organizmu i gdy mamy jej za dużo lub za mało prowadzi do szeregu konsekwencji. Niedobór jest bardzo groźny dla naszego zdrowia, ponieważ przyczynia się do wielu związanym z niedoborem chorób. Jedna z nich to krzywica i osteomalacja. Krzywica związana jest tylko z najmniejszą grupą wiekową, krzywicę można rozpoznać po objawach takich jak: zniekształcenie kręgosłupa, nadmierną potliwość, wiotkość mięśni, opóźnienie ząbkowania.

Natomiast u dorosłych choroba ma objawy w postaci bólu mięśni, łamliwości kości i nawet ich zniekształcenie. Krzywica jest groźną chorobą prowadzącą do deformacji kostnych, opóźnić może ona wzrost i opóźnić może rozwój psychosomatyczny. Natomiast nadmiar tak samo jest groźny dla naszego zdrowia, ponieważ mogą wystąpić przez to choroby takie jak: kamica nerek, zaburzenia rytmu pracy serca czy nawet deformacje płodu, w trakcie ciąży! Objawami nadmiaru, które możemy wyróżnić to drgawki, nadpobudliwość, świąd skóry, otępienie. W kamicy nerkowej jest to tak, że jeżeli nie podejmiemy szybkiego leczenia złogi mogą uszkodzić trwale nerki więc warto zadbać o dobrą dietę i zapotrzebowanie niezbędnych witamin.

Witamina D ma dwa źródła, pierwszym jest słońce, wtedy witamina wchłania się w skórę. Drugim źródłem egzogennym są np. jaja, produkty mleczne, ryby, czy też olej z wątroby tuńczyka bądź wieloryba. Niestety samo jedzenie dostarcza tylko 10% dziennego zapotrzebowania tejże witaminy. Nie tylko witamina D działa na kości jak uważa większość, ale także na układ nerwowy. Niedobór może prowadzić do choroby Alzhaimera, a przyjmowanie witaminy może zapobiec demencji starczej.

Dlatego jest tak ważne przyjmowanie witaminy D. Szereg chorób, które mogą doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia mówi samo za siebie, to znaczy, że bardzo ważne jest dbać by mieć witaminę zrównoważoną w obiegu krwi, ponieważ przez to czujemy się o wiele lepiej. Bez chorób psychicznych i fizycznych, co daje nam lepsze rokowania co do długości życia.

Autor: Martyna Jankowska

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram