Codzienne spożywanie owoców i warzyw lub samych warzyw, zmniejsza ryzyko stresu umysłowego. Ten efekt widoczny jest zwłaszcza u kobiet.

Dobroczynne działanie warzyw i owoców na nasz organizm, już od dawna nie pozostawia wątpliwości. Światowe organizacje zalecają codzienne spożywanie pięciu porcji jednych i/lub drugich. Najlepiej na stałe wkomponować je w nasz jadłospis.

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Sydney, zajęła się wpływem warzyw i owoców na zdrowie psychiczne, a zwłaszcza stres. W ciągu pięciu lat, obserwowano 60 tys. dorosłych, badając regularnie ich poziom stresu, przy jednoczesnej zawartości warzyw i owoców w ich diecie, jak również innych czynników wynikających z trybu życia.

Wyniki pokazują, że ryzyko wzrostu stresu psychicznego, jest w sposób niezależny związane z konsumpcją owoców i warzyw, lub samych warzyw (same owoce nie mają większego wpływu). W porównaniu z niskim lub żadnym ich codziennym spożyciem, redukcja ryzyka chronicznego stresu, waha się od 18% (3-4 porcje) do 23% (5-7 porcji).

Jak to wytłumaczyć?

Rozwiązania należy szukać w mikroflorze jelitowej, która okazuje się coraz bardziej wpływać na zdrowie psychiczne.

Jeden z badaczy wyjaśnia: Nowe doniesienia potwierdzają jasny związek między spożyciem owoców i warzyw a zmniejszeniem niepokoju oraz depresji, a także poprawą samopoczucia. Z naszych badań wynika ponadto, że korzyści widoczne są bardziej u kobiet niż mężczyzn.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Sławomira Trojanek

Redaktor naczelny portalu Tak dla zdrowia® (http://www.takdlazdrowia.pl) Z wykształcenia filolog romanista, z zamiłowania tłumacz, w wyniku prywatnych działań żona i matka. Autorka bloga o perypetiach na obczyźnie z perspektywy „Matki Polki” (http://www.blogslawki.com). Życiowo doświadczona w pracy z dziećmi (swoimi) oraz służbowo z osobami starszymi: kilka lat w roli instruktora w Klubie Seniora. Praca w redakcji jest połączeniem pasji jaką jest pisanie, z ludzką troską o innych oraz rozwijaniem swojej i innych wiedzy w zakresie zdrowego trybu życia. Tego ostatniego nie rozdziela na prywatne i zawodowe, w obu przypadkach liczą się TYLKO POZYTYWNE EMOCJE.
Zmień czcionkę
instagram