Kiedy myślimy o jakiejś chorobie, bardzo często ograniczamy nasze myśli do jej fizycznych skutków, tymczasem pacjenci, którzy usłyszeli druzgocącą diagnozę, taką jak np. rak, cierpią również psychicznie.

Nie możemy zapominać o konsekwencjach emocjonalnych, jakie choroby przewlekłe i długotrwałe leczenie mają zarówno dla pacjentów, jak i ich opiekunów, a które wymagają wsparcia psychologicznego, ponieważ choroba oznacza również radzenie sobie z:

  • utratą integralności cielesnej;
  • innym postrzeganiem obrazu własnego ciała;
  • ograniczoną autonomią w wykonywaniu codziennych czynności;
  • zależnością od lekarzy, członków rodziny i państwa;
  • (w niektórych przypadkach) akceptacją nadchodzącej śmierci.

Nie wolno lekceważyć psychologicznego wpływu każdego z tych punktów na pacjenta. 

Rozpoznanie niewidzialnej choroby 

Przewlekle chorzy pacjenci nieustannie borykają się z wyzwaniami związanymi z ich stanem i mogą zmagać się  z uczuciem złości, frustracji, zagubienia lub mogą cierpieć na depresję lub lęk. Ważne jest, aby wcześnie rozpoznać te stany emocjonalne i szukać odpowiedniego wsparcia psychologicznego, aby nie dopuścić do tego, aby pacjenci i ich rodziny doświadczyli spirali spadkowej, która może prowadzić do porzucenia leczenia. Z tego powodu wsparcie emocjonalne i psychologiczne ma fundamentalne znaczenie dla sukcesu terapeutycznego, który obejmuje nie tylko przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami, ale także dbanie o ogólne samopoczucie pacjenta.

Wsparcie psychologiczne podczas leczenia

Psychologowie odgrywają ważną rolę w walce z chorobami przewlekłymi. Przede wszystkim psycholog musi zjednoczyć wszystkich zaangażowanych w leczenie pacjenta – członków rodziny, lekarzy, pielęgniarki i wszystkie inne osoby zaangażowane w plan leczenia, zachęcając ich do słuchania pacjenta, mając na uwadze jego pochodzenie i stan emocjonalny. w celu rozwijania empatii i skuteczniejszej komunikacji. 

W jaki sposób psycholog może pomóc pacjentowi?

Po pierwsze, psycholog pomaga pacjentowi przetworzyć i zaakceptować chorobę. Po wykonaniu tego ważnego kroku psycholog pomaga pacjentowi opracować strategie, które pozwolą mu żyć pełnią życia pomimo choroby. Psycholog współpracuje z lekarzem od początku leczenia, pytając o emocjonalne, psychospołeczne i osobiste trudności pacjenta. Ustala też, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, ocenia elastyczność pacjenta w stosunku do nowych ról i sytuacji oraz ustala, z jakich zasobów można skorzystać. Psycholog oferuje również wsparcie opiekunom, aby nie byli przytłoczeni stresem lub poczuciem izolacji.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram