Większość z nas nie zastanawia się czy niszczy swój słuch podczas słuchania głośnej muzyki na słuchawkach lub stojąc w pierwszym rzędzie, obok głośników, na koncercie. Nawyki te mogą jednak prowadzić do subtelnego niedosłuchu, który, jak pokazują badania, może negatywnie wpływać na nasz mózg.

Każdego dnia naszego życia stajemy w obliczu głośnych odgłosów – szczególnie ci z nas, którzy mieszkają w zatłoczonych miastach. Nie są one na tyle głośne, by zaszkodzić naszemu słuchowi, ale jeśli będziemy konsekwentnie narażeni na dźwięki, które łamią pewien próg hałasu, może to z czasem spowodować pewną utratę słuchu.

Jednostką używaną do mierzenia natężenia dźwięku jest decybel. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) podaje przykłady, które typy dźwięków są nieszkodliwe a które mogą stanowić zagrożenie dla słuchu, na podstawie poziomu decybeli.

Normalna rozmowa lub delikatne dźwięki tła – takie jak brzęczenie klimatyzatora – wynoszą około 60 decybeli. Głośniejsze odgłosy, które mogą wydawać się denerwujące – takie jak dźwięk działającej pralki – wynoszą 70 decybeli. Hałas ruchu miejskiego może wzrosnąć do około 80-85 decybeli.

Narażenie na hałas powyżej 85 decybeli (ale poniżej 120 decybeli) przez dłuższy czas, może nam zaszkodzić. Takimi odgłosami mogłaby być muzyka słuchana z maksymalną głośnością za pomocą słuchawek, stanie blisko głośników na koncercie lub w kinie i praca z elektronarzędziami. Wyjątkowo głośne dźwięki powyżej 120 decybeli, mogą spowodować natychmiastową utratę słuchu.

Niedawno naukowcy z Ohio State University w Columbus odkryli, że młodzi dorośli z niewielkim ubytkiem słuchu, wykazują zmiany w aktywności mózgu, które są zwykle widoczne tylko w starszym wieku.

Utrata słuchu, nawet drobne deficyty, może wyrządzić ogromne szkody młodym ludziom. W większości przypadków, ta wczesna utrata słuchu może utorować drogę do otępienia – zauważa prowadząca badaczka, Yune Lee.

Aby zdiagnozować problemy ze słuchem i sposób działania w przypadku konkretnego pacjenta, warto zacząć od podstawowego badania słuchu. Bezpłatną diagnostykę oferuje m.in. Amplifon, którego salony znajdują się w wielu miastach w Polsce. Umów się wizytę online.

Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram