Wątroba jest największym gruczołem ludzkiego organizmu, która jak się szacuje, spełnia około 500 funkcji ale najważniejszą rolą jest przemiana materii. Przyjrzyjmy się jej nieco bliżej.

Komórki wątroby, hepatocyty  zajmują się przetwarzaniem składników odżywczych w łatwiej przyswajalne związki, ale przede wszystkim odtruwają organizm z toksycznych substancji pochodzących z pożywienia tj. bilirubina i amoniak. Wątroba jest również narządem produkującym żółć niezbędną do trawienia oraz heparynę regulującą krzepliwość krwi jak i ogromnym magazynem witamin i żelaza. Aby jednak zachować ten cenny i ważny dla naszego zdrowia narząd w dobrej kondycji, należy wdrożyć w nasze życie na stałe kilka zasad, za które Twoja wątroba będzie Tobie wdzięczna
1. Spożywaj alkohol z rozsądkiem

Spożywanie dużych dawek alkoholu systematycznie przyczynia się do uszkodzenia hepatocytów, powodując zwłóknienia wątroby, co z kolei doprowadza do jej marskości. Dlatego gdy sięgasz po alkohol, rób to z głową, aby zachować wątrobę jak najdłużej w świetnym stanie.


2.
Stosowanie zasady „jem mniej, a częściej”

Zastąp trzy obfite, ciężkie posiłki pięcioma lekkostrawnymi daniami. Zapobiegnie to przeciążeniu wątroby oraz nie spowodujesz zaburzenia jej pracy. Warto swoją dietę wzbogacić o produkty oczyszczające wątrobę, które przyczynią się do jej regeneracji, poniżej znajdziesz kilka przykładowych produktów spożywczych:

– warzywa zielone, buraki, marchew, papryka, pomidory, ziemniaki,czosnek, kalafior, kapusta, awokado, kukurydza, warzywne soki,
– grejpfruty, jabłka, cytryny, żurawina,
– świeże ryby,
– ciemne, gruboziarniste pieczywo,
– nasiona: ryż,siemię lniane, słonecznik, otręby, soczewica,
– przyprawy ziołowe, przyspieszające proces trawienia: majeranek, tymianek, mięta, jałowiec, oregano, kminek, wyciąg z ziela karczocha, wyciąg z nasion ostropestu plamistego.

Co warto ograniczyć?

– ciężkie i tłuste potrawy,
-wysokoprzetworzone produkty,
– grzyby,
– słodycze,
– alkohol
– kawę, mocną herbatę

Pamiętaj! Nie jedz w pośpiechu, pozwól wątrobie pracować w spokojnym tempie, aby zdążyła wytworzyć i dostarczyć odpowiednią ilość żółci, niezbędną do prawidłowego trawienia.

Świetnym sposobem (szczególnie dla tych, którzy nie lubią dużo czasu spędzać w kuchni 😉 )  jest  korzystanie z gotowych diet wątrobowych, w których znajdziesz jadłospis na każdy posiłek w ciągu dnia

3. Leki

Znaczna część leków może wywierać działanie toksyczne  na komórki wątroby oraz wytwarzaną żółć. Uszkodzenie wątroby powoduje zbyt duża ilość zażywanej dawki. Objawy uszkodzenia występują na ogół po 5-90 dniach lekoterapii. Niepozornym przykładem często stosowanego przez nas leku jest słynny środek przeciwbólowy- paracetamol. Choć jest lekiem chętnie przez nas wybieranym w stanach gorączkowych i bólowych, jego stosowanie na dłuższą metę może spowodować zatrucie przyczyniając się w konsekwencji do niewydolności wątroby.

Jak dbać o wątrobę podczas farmakoterapii?

-kontroluj wątrobę- wykonuj okresowo próby wątrobowe, abyś mógł w porę zareagować i zgłosić się do lekarza,

-stosuj się do zaleceń na ulotce, trzymaj się zalecanej dawki,

-wspieraj swoją wątrobę odpowiednią dietą, bądź dla niej szczególnie wyrozumiały w tym trudnym dla niej czasie.

4. Uważaj na wirusy…

…szczególnie na wirus HBV (Hepatitis B Virus). Jest to wirus wywołujący ostre lub przewlekłe zapalenie wątroby co w konsekwencji doprowadza do marskości wątroby lub nawet do rozwoju nowotworu. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażoną krwią, np podczas wizyty u kosmetyczki, tatuażysty czy dentysty gdy mamy do czynienia z niewysterylizowanym sprzętem. U połowy zakażonych nie występują żadne dolegliwości, natomiast w przypadku wystąpienia objawów (utrata apetytu, gorączka, nudności i wymioty, zmieniona barwa moczu) należy niezwłocznie udać się do lekarza.


Kliknij na wybraną ikonę poniżej aby udostępnić ten artykuł.

Redaktor Senior24h.pl Redaktor Senior24h.pl

Zmień czcionkę
instagram